Posezení s Erikem Satiem 1/4 (2008)
Připravil Martin Vojtíšek.
Účinkují Markéta Vejvodová a Jan Hyhlík.
Natočeno 2016. Premiéra 1. dílu 12. 4. 2008 (ČRo 3 Vltava, 13:00 h) v rámci cyklu Euphonia. Repríza 2. dílu 13. 8. 2016 (ČRo 3 Vltava, 13:00 h.) v rámci cyklu Euphonia.
Obsah: 1. Mladá novátorská léta – 2. Od mysticismu ke kabaretu. – 4. Pohled do budoucnosti.
Lit.: Vejvodová, Markéta: Posezení s Erikem Satiem (1/4) Mladá novátorská léta. In web ČRo 3 Vltava, duben 2008 (článek). – Cit.: V sobotu dne 12. dubna stanice ČRo 3 – Vltava uvádí první díl čtyřdílného cyklu, který je věnovaný francouzskému skladateli Eriku Satiemu (1866 – 1925). Podle francouzského skladatele Daria Milhauda ve svých skladbách předjímal hlavní směry hudebního vývoje vážné hudby 50 let dopředu. K okruhu jeho přátel patřili Debussy, Ravel, Stravinskij, zakladatel Ruského baletu v Paříži Sergej Ďagilev, malíři Picasso, Picabia nebo básník Jean Cocteau. Bývá označován jako předchůdce neoklasicismu, dadaismu, surrealismu, atonalismu, minimalismu, absurdního divadla, multimediálního umění. Bývá označován za odpůrce romantismu, expresionismu, slavismu a post-wagnerismu. Hovoří se o něm jako o předchůdci impresionismu, ale také jako o odpůrci impresionismu. Žádnému skladateli se nepodařilo dostat do podivuhodného kruhu tolika protichůdných tvrzení. Nutno říci, že sám k tomuto zmatku svědomitě celý život přispíval… Jaký vlastně byl a jaké byly důvody jeho někdy nepochopitelných počinů? Snad nám na tuto otázku odpoví sám v imaginárních rozhovorech, které během cyklu „Posezení s Erikem Satiem“ budou interpretovat Markéta Vejvodová a Jan Hyhlík.
V průběhu prvního dílu, který má podtitul „Mladá novátorská léta“, uslyšíme hudbu E. Satieho v nahrávkách autora pořadu, klavíristy Martina Vojtíška.
Lit.: Peřinová, Ludmila: Novákův stoletý klavírní Pan a jeho interpret Martin Vojtíšek. In Opus Musicum 1/2011, s 84 (článek). – Cit.: (…) Martin Vojtíšek spolupracuje s Českým rozhlasem též jako autor pořadů o hudbě. Uveďme několik příkladů: V roce 2003 byl realizován podle scénáře M. Vojtíška pořad Vítězslav Novák – cesta romantika do 20. století.
O dva roky později byl vysílán další novákovský program O Novákově Panu s Martinem Vojtíškem, vytvořený ve spolupráci s Jiřím Pilkou, v roce 2006 pořad Barvy klavíru Vítězslava Nováka, vzniklý opět za spoluautorství J. Pilky a v roce 2007 originální Vojtíškův pořad Novák a Satie – nesoučasní současníci.
Satiemu se pianista věnoval i ve svém dalším rozhlasovém programu v r. 2008 Posezení s Erikem Satiem. V únoru a březnu loňského roku v souvislosti s dvoustým výročím narození Fryderyka Chopina Český rozhlas odvysílal Vojtíškův čtyřdílný cyklus Chopinova poslední londýnská noc.
Zatím posledním počinem z „literárně-hudební rozhlasové dílny“ Martina Vojtíška je rozměrný čtyřdílný cyklus Vítězslav Novák v zrcadle svého klavírního díla věnovaný skladatelovým prosincovým „140. narozeninám“ (resp. i „100. narozeninám“ klavírního Pana), a proto vysílaný na stanici Vltava v adventním čase loňského roku. Názvy jednotlivých částí cyklu nastiňují koncepci scénáře: I. Dětství a konzervatorní léta; II. Léta dozrávání; III. Slovácké období; IV. Vrcholné dílo – báseň v tónech Pan. Netřeba dodávat, že v hudebních ukázkách rozhlasových pořadů Martina Vojtíška znějí
autorovy vlastní klavírní nahrávky. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku