Žena na frontě 1/10 (2021)

Alaine Polczová. Četba na pokračování. Maďarská spisovatelka a psycholožka v beletristicky pojatých memoárech předkládá autentickou výpověď ženy, která se ocitla uprostřed válečného běsnění v Sedmihradsku, území se složitou historií.  Připravil Ivan Motýl. Dramaturgie Eva Lenartová. Překlad Anna Valentová. Zvuk Marek Hoblík. Režie Peter Gábor.

Účinkuje Alena Sasínová-Polarczyk.

Natočeno 2021. Premiéra 1. dílu 27. 5. 2021 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.

Lit.: Motýl, Ivan: Rudoarmějci znásilnili v Maďarsku statisíce žen. Žena na frontě, jeden příběh za všechny. In web ČRo Plus, 28. květen 2021 (článek). – Cit.: Když budapešťská psycholožka Alaine Polczová (1922-2007) vydala v roce 1991 beletrizované vzpomínky Žena na frontě, byl to zároveň šok i úleva. Nebála se totiž otevřít tabuizované téma líčící sexuální násilí rudoarmějců, které páchali v Maďarsku na sklonku druhé světové války. Podobné násilnosti se děly i při bojích na území Československa, po roce 1989 se ale nenašla svědkyně, která by se odhodlala napsat podobně autentické a kruté svědectví jako Polczová. (…)

Posluchače může zmást, že vyprávění začíná v idylických kulisách svatební hostiny. Nevěsta ovšem není úplně šťastná, neboť si uvědomuje, že partner si manželství nespojuje s láskou ani věrností. Trpké scény z novomanželského života ale záhy vystřídá horší zlo, kdy jde ženám o holý život.

Maďarské Sedmihradsko a posléze celé Maďarsko obsazovala od léta 1944 Rudá armáda, která Maďary logicky viděla jako nepřátele, kteří po boku wehrmachtu dobývali širou Rus. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)