Człowiek w dwóch egzemplarzach (Člověk ve dvou exemplářích, 1963)
Henryk Bardijewski. Rozhlasová hra. Režie Zenon Wiktorczyk.
Účinkují Irena Kwiatkowska, Maria Pawluśkiewicz, Zofia Saretok, Krystyna Walczakówna, Jerzy Bielenia, Mieczysław Czechowicz, Edward Dziewoński i Andrzej Stockinger a Igor Śmiałowski.
Natočeno 1963. Repríza 18. 2. 2022 (Radio dla Ciebie, 20:00 h.).
Lit.: anonym: Słuchowisko „Człowiek w dwóch egzemplarzach” już dziś w RDC! In web Radio dla Ciebie, 18. 2. 2022 (článek) – Cit.: „Świat jest zabawny we fragmentach, lecz w całości smutny; pozbawiony humoru byłby trudny do zniesienia” – twierdził Henryk Bardijewski. Doskonałym przykładem jego groteskowego poczucia humoru jest właśnie „Człowiek w dwóch egzemplarzach”. Na antenie RDC wyemitujemy je już dziś w „Wieczorze literackim”. Zapraszamy o 20:05!
„Człowiek w dwóch egzemplarzach” to słuchowisko oryginalne, satyryczne, w trzech obrazach z prologiem. Poznajemy w nim złożoność charakteru i osobowości człowieka na przykładzie losu Wacława Henrykiewicza, człowieka w dwóch egzemplarzach.
„Człowiek w dwóch egzemplarzach” autorstwa Henryka Bardijewskiego wyreżyserował Zenon Wiktorczyk. Wystąpili w nim: Irena Kwiatkowska, Maria Pawluśkiewicz, Zofia Saretok, Krystyna Walczakówna, Jerzy Bielenia, Mieczysław Czechowicz, Edward Dziewoński i Andrzej Stockinger oraz Igor Śmiałowski.
Rozmowy z gośćmi
W audycji nie zabraknie też wyjątkowych rozmów. Gościem Jana Bończy-Szabłowskiego będzie Liliana Bardijewska – autorka słuchowisk, sztuk i utworów prozatorskich dla dzieci, krytyk literacki i teatralny, córka Henryka Bardijewskiego pisarza, dramaturga i satyryka, autora słuchowisk, w tym prezentowanego w dzisiejszym „Wieczorze literackim” słuchowiska „Człowiek w dwóch egzemplarzach”.
W „Wieczorze literackim” również rozmowa z Dorotą Ignatjew – dyrektorką Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Będzie opowiadała o jej wizji teatru oraz planach repertuarowych, także – o jej dotychczasowej drodze zawodowej, którą przeszła, zanim objęła stanowisko dyrektora łódzkiej sceny teatralnej.
Następnie gościem Jana Bończy-Szabłowskiego będzie aktor Sławomir Holland, który zaprosi na monodram „Jak to było naprawdę” w oparciu o opowiadanie Antoniego Słonimskiego w reżyserii Alicji Choińskiej, który jest do obejrzenia w Promie Kultury Saska Kępa. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku