Vyšehořovice, soukromá tvrz (2010)

Připravila Adriana Krobová.

V pořadu hovoří archeolog a kastelolog prof. Tomáš Durdík.

Natočil ČRo Leonardo v roce 2010 (58 min.).

Pozn.: Tvrz ve Vyšehořovicích… Skryta v areálu bývalého JZD, přesto právě ona ukazuje jeden z možných způsobů záchrany zřícenin panských sídel.

Dokument Adriany Krobové nás zavede na soukromou tvrz ve Vyšehořovicích. Je výjimečná nejen svou architekturou a stupněm dochování, ale především zde byla využita cesta, jak ochránit všechny ohrožené památky nejen na našem území. V dokumentu se sejdeme s řadou nadšených lidí: majitelkou, konzervátorem, archeologem, starostou, ale nevynecháme ani zastavení na každoročních slavnostech.

Příběh vyšehořovické tvrze připomíná legendárního Fénixe, který se rodí z vlastního popela. Tvrz byla opuštěná, zarostlá a doslova utopená v odpadcích všeho druhu. Ovšem to už několik let neplatí a tvrz získává zpět svůj dávný lesk.

Když Libuše Linhartová přebírala v restitucích majetek, byla jeho součástí také tvrz ve Vyšehořovicích. Ruina plná odpadků, nad kterou by každý nejraději zlomil hůl. Tehdy se paní Linhartová zařekla, že ji zachrání a s partou nadšenců v čele s kameníkem a restaurátorem Milanem Tichým a pod dohledem archeologa Jaroslava Špačka z Čelákovického muzea, postupně tvrzi navrací dávnou slávu. Nejprve se zbavili skládky a poté začali konzervovat koruny zdí. Vyčistili cisternu na vodu ve sklepení paláce, odhalili schodiště nad současnou vstupní branou a začali také třídit sutiny nároží, které se zřítilo na počátku 90. let.

Vyšehořovice jsou malá středočeská vesnička s nebývale velkým množstvím památek. Místo už jsme vám představili před časem v seriálu Po stopách středověkých hradů a tvrzí s profesorem Tomášem Durdíkem z Archeologického ústavu AV ČR. V dokumentu se navíc setkáme s majitelkou tvrze Libuší Linhartovou, kameníkem a restaurátorem Milanem Tichým a starostou Vyšehořovic Karlem Stehlíkem.

Proměny tvrze
Fotogalerie k článku obsahuje snímky pořízené při Slavnosti na středověké tvrzi, která se letos uskutečnila už potřetí a do areálu přitáhla na 800 malých i velkých zájemců. Jak vypadá sama tvrz? Na to se můžete podívat v této fotogalerii, která byla vytvořena průběhu září 2010. Prostřednictvím internetových stránek Českého rozhlasu Leonardo můžete posoudit průběh prací na tvrzi. Stačí se vrátit k fotogalerii seriálu Po stopách středověkých hradů a tvrzí.
Záchranné práce na tvrzi koordinuje Městské muzeum v Čelákovicích, kde pracuje Jaroslav Špaček. Právě zde se zrodil nápad zaměřit a nafotit ohrožené nároží tvrze. Když se v roce 1994 zřítilo, zůstala naděje, že se jednou podaří sehnat dostatečné množství financí a vše bude možné vrátit do původního stavu. Tato etapa je stále otevřená.

Novinky roku 2012
Na podzim roku 2011 jste si v historickém magazínu Zrcadlo mohli poslechnout příspěvek o plánech obnovy zříceného nároží a odhalení místností, které byly zavaleny sutinami. Jak se tyto plány daří realizovat? Tam, kde ještě v loňském roce byla jen hromada kamení a zeminy, si dnes můžete projít zaklenutými místnostmi, které na vás dýchnou starými časy. Na první pohled je zřejmé, že během roku 2012 práce nezastavily ani potíže s finančními prostředky. Odhodlání, se kterým je vyšehořovická tvrz obnovována, je skutečně výjimečné.

V průběhu roku byla dostavěna klenba, odkryta tzv. černá kuchyně a probíhaly práce na obnově hradeb kolem tvrze. Současně byly odhaleny stopy po velkém požáru, který tvrz v dobách třicetileté války postihl. To všechno si mohli prohlédnout také návštěvníci letošních slavností, které se každoročně odehrávají v rámci Dnů evropského dědictví a opět přišli na tvrz v hojném počtu.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)