Tři minuty do soudného dne 1/10 (2019)

Joe Navarro. Překlad Dan Helekal. Připravil Tomáš Sedláček. Dramaturgie Alena Blažejovská. Režie Radim Nejedlý.

Čte Martin Siničák.

Nastudovalo Brno v roce 2019. Premiéra 1. dílu 15. 10. 2019 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.

Pozn.: Druhý díl popisuje největší špionážní aféru v dějinách amerických a Navarro měl jako vyšetřovatel lví podíl na jejím rozkrytí. Dnes se mimo jiné dozvíte se, co dokáže agent FBI vyčíst z řeči těla podezřelého.

Pozn: “Když si vzpomenu, jak hrozným, téměř fatálním způsobem byla na vrcholu špionážních aktivit Clyda Conrada a Roda Ramsayho ohrožena bezpečnost západního světa, ježí se mi z toho dodnes chlupy na rukou. Na konci Conradova soudu v Německu, po výpovědi desítek svědků i té mé, vrchní soudce Ferdinand Schuth konstatoval, že kdyby se Sověti se znalostí informací od Conrada a Ramsayho rozhodli zaútočit, mělo by NATO na výběr jen jednu ze dvou možností: „kapitulaci, nebo použití jaderných zbraní rozmístěných na německém území“. Tahle uměřená slova otřásla celou zpravodajskou komunitou i armádou. Nikdo netušil, že to bylo tak zlé. Jiné analýzy naznačují, že důsledky by ve skutečnosti byly ještě horší. Při vynášení rozsudku nad Ramsaym u federálního soudu v Tampě v srpnu 1992 vypověděl ve svém podepsaném přísežném prohlášení armádní generál Glenn K. Otis, vrchní velitel sil americké armády v Evropě mezi roky 1983 a 1988, že byl Západ v důsledku Conradovy a Ramsayho špionážní činnosti natolik oslaben a zbaven obranných mechanismů, že kdyby Sověti získané zpravodajské údaje využili a rozpoutali totální válku, jeho porážka by byla nevyhnutelná.”

Lit.: Sedláček, Tomáš - Jak USA přežily ohrožující únik informací. In Týdeník Rozhlas, říjen 2019Sedláček, Tomáš: Jak USA přežily ohrožující únik informací. In Týdeník Rozhlas, říjen 2019 (článek).

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)