Rozpojené státy 1/15 (2020, 2021)
Martin Řezníček. Četba na pokračování. Dramaturgie Alena Blažejovská. Rozhlasová úprava a režie Aleš Vrzák.
Čte Martin Řezníček.
Natočeno v roce 2020. Premiéra 1. dílu 2. 1. 2021 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha. Repríza 1. dílu 8. 4. 2023 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.
Vydal Radioservis, březen 2021 (1 CD MP3, 8590236110397; celková délka 5 hod. 54 min.).
Obsah: 1. díl: Kim Novaková, Bohdan Pomahač a Carmen Tarletonová (26:13) – 2. díl: Stahl House a vila Tugendhat, Cliff House a Barrandovské terasy (21:43) – 3. díl: Boston a český West v Texasu
Pozn.: Mnohostranný obraz Spojených států popisuje v knize Rozpojené státy bývalý zahraniční zpravodaj České televize Martin Řezníček. Zamýšlí se mimo jiné nad tím, jestli se ještě dá prožít „americký sen“, nebo jestli je možné tamní polarizovanou společnost ještě sjednotit. (anotace)
Lit.: Vrzák, Aleš – Blažejovská, Alena: Martin Řezníček: Rozpojené státy. USA pohledem zahraničního zpravodaje. In web ČRo Plus, 3. leden 2021 (článek). – Cit.: Jak je v Americe, ptali se prý všichni někdejšího zpravodaje ČT ve Washingtonu Martina Řezníčka. Aby mohl pořádně vysvětlit, jaký je život ve Spojených státech, jak se mění společnost a co ho na amerických státech překvapuje, napsal knihu Rozpojené státy. A po patnáct dní z ní bude pro posluchače Českého rozhlasu Plus předčítat. Práva na Radioknihu jsme získali na čtyři týdny. (…)
Během svého působení na pozici zahraničního zpravodaje v USA natočil Martin Řezníček půl druhé tisícovky televizních příspěvků. Desítky těchto příběhů nyní vypráví ve třech oddílech své knihy. Reprezentují nejrůznější fenomény současné Ameriky.
Sám o obsahu knihy píše: „První blok se věnuje méně známým a i pro mě překvapivým vazbám USA na Česko v oblasti popkultury, architektury či historie. Řádky by si zde určitě zasloužily osobnosti typu bývalé ministryně zahraničí Madeleine Albrightové, odbojáře Josefa Mašína nebo výtvarníka Petra Síse, s nimiž jsme taktéž opakovaně natáčeli. Nicméně první blok klade důraz právě na ty méně známé.“ (…)
Lit.: Sojková, Alena: Důvěrné vyprávění o Americe. Na Plusu se bude číst z knihy Martina Řezníčka Rozpojené státy. In web Týdeník Rozhlas, 20. prosinec 2020 (rozhovor). – Cit.:
V lednu bude na Plusu číst ze své knihy Rozpojené státy Martin Řezníček, který strávil ve Spojených státech amerických pět let jako zpravodaj České televize. V režii Aleše vrzáka se v patnácti pokračováních první Radioknihy roku 2021 můžeme těšit na postřehy novináře, který USA poznal z mnoha stran.
S čím se musí zahraniční zpravodaj po příjezdu do Spojených států vyrovnat? Na co není připraven – v pozitivním i negativním smyslu?
Do USA jsem jezdil už dávno předtím, než jsem se stal zpravodajem, ale nikdy si člověk plně nezvykne na to, že pokrývá celý kontinent, stamiliony lidí s různými kulturami, náboženstvím, světonázorem. Odměnou jsou někdy až neskutečně barvité příběhy lidí, které jsme se snažili co nejvěrněji vyprávět divákům ČT. A pak je rozvést i v knize. Vznikající audio verze je jen výběrem některých z nich.
Jak se vám spolupracovalo s režisérem Alešem Vrzákem?
Úžasně, moc si ho vážím. Ve svém oboru patří k mezinárodní špičce. Jde ale o formát, s nímž nemám zkušenost. Jsem ze zpravodajství zvyklý mluvit rychle a od Aleše stále slyším: „Zpomal, musí to znít jako důvěrné vyprávění.“ Obdivuju jeho trpělivost, já bych ji se sebou neměl.
V USA jste na postu zahraničního zpravodaje strávil pět let. Změnil se nějak během té doby váš vztah k této zemi?
Změnil se v tom smyslu, že jsem měl příležitost pokusit se ji lépe pochopit. A nakonec mám pocit, že i přes studia na univerzitě, desítky cest do USA a pětiletý pobyt o ní vím spíše méně a méně. Lépe řečeno – více a více si uvědomuji, jak je ta země rozmanitá, vnitřně rozervaná, a přesto držící pohromadě pod jednou vlajkou a hymnou. Oceňuji americkou velkorysost, schopnost věci posouvat dopředu, nestěžovat si, makat, pochybovat jen tak, aby vás to nebrzdilo. Mám obecně Američany rád a zároveň je dokážu vnímat kriticky.
Název knihy je mrazivě symbolický – od „spojených“ států k „rozpojeným“. V čem spatřujete příčiny tohoto rozpojení?
USA byly rozdělenou zemí od samého vzniku, jednotlivé kolonie se přely o budoucí uspořádání dokonce ještě dřív. Jsou to otázky míry osobní svobody a vlivu vlády, vztahu k přistěhovalectví, rasám, původním obyvatelům, zbraním, daním, hospodářství. Spory je posouvaly dál. V poslední době a po nebývale vyhrocených volbách posledních tří dekád spolu různé skupiny přestávají mluvit, nechtějí si naslouchat, chtějí se v rámci svých bublin utvrzovat ve správnosti svého názoru. A to je na tom to mrazivé. Přitom úroveň americké veřejné debaty jsem vždy obdivoval. Američani se nedělí už jen na demokraty a republikány, ale čím dál víc dle toho, jestli věří ve vládu práva, nebo ne.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
1. díl: Kim Novaková, Bohdan Pomahač a Carmen Tarletonová
26:13
2. díl: Stahl House a vila Tugendhat, Cliff House a Barrandovské terasy
21:43
3. díl: Boston a český West v Texasu
22:03
4. díl: Josef Hasil, Jim Peterik a tygří oko, Martin Greenfield
24:19
5. díl: Trumpova volební noc
21:39
6. díl: Trumpův první kandidátský projev
21:57
7. díl: První Trumpovy primárky
23:42
8. díl: Nominační sjezdy v Pensylvánii a Ohiu
22:15
9. díl: Henry Kissinger, Rusko a sociální sítě
23:32
10. díl: Rasové nepokoje
21:22
11. díl: Konfederační památníky
23:22
12. díl: Střelné zbraně
24:23
13. díl: Vražda Johna Fitzgeralda Kennedyho
21:20
14. díl: Vztah k válečným veteránům
22:23
15. díl: Přírodní katastrofy a dočasně spojené státy
24:41