Nadechnout se 1/10 (2021)

George Orwell. Desetidílná četba na pokračování z románu britského novináře, esejisty a spisovatele (1903-1950). Překlad Petr Kopecký. Pro rozhlas připravil Marek Horoščák. Dramaturgie Alena Blažejovská. Režie Radim Nejedlý.

Účinkuje Petr Kubes.

Nastudovalo Brno v roce 2021. Premiéra 1. dílu 13. 9. 2021 (ČRo 3 Vltava, 18:30 h.); 10. dílu 22. 9. 2021 (ČRo 3 Vltava, 18:30 h.).

Lit.: Horoščák, Marek – Blažejovská, Alena: George Orwell: Nadechnout se. Méně známý román slavného britského spisovatele. In web ČRo 3 Vltava, 13. září 2021  (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Britský novinář, esejista a spisovatel George Orwell (1903–1950) se proslavil zejména díky svým dílům z 80. let Farma zvířat a 1984. Jeho méně známý společenský román Nadechnout se vyšel už v předvečer druhé světové války a mistrně odráží dobovou atmosféru: přichází nový, dravý svět, před kterým není možné utéct do nostalgických vzpomínek.  (…)

Orwellův román Nadechnout se zachycuje život v Anglii před druhou světovou válkou očima pojišťovacího agenta Georga Bowlinga. Jde o průměrného obyvatele středoanglického předměstí, s průměrným platem a nadprůměrnou váhou – má přezdívku Tlusťoch. Byť je navenek typickým příkladem středního stavu, se společenskou realitou se nedokáže vyrovnat. Také se zcela míjí se světem manželky Hildy a svých dvou dětí.Banální příhoda z ulice nasměřuje jeho myšlenky do zapomenutého dětství, starého „nezkaženého“ světa klukovských radovánek, a nakonec v sobě nachází dost odvahy na to, aby svůj útěk do rodného kraje zrealizoval. Městečko se však změnilo k nepoznání a Bowlingova cesta za svobodou, či alespoň nadechnutím se, končí krachem… George Orwell i v tomto pozoruhodném a stále aktuálním díle poměrně přesně předvídal, kam směřuje moderní svět a jakou má civilizace šanci na přežití.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)