Angela Merkel 1/14 (2021)

Matthew Qvortrup. Četba na pokračování. Překlad Jan Zasadil. Připravila Kristýna Kodrlová. Režie Radim Nejedlý.

Čte Eva Novotná.

Nastudovalo Brno v roce 2021. Premiéra 1. dílu 13. 9. 2021 (ČRo Plus, 23:33 h.), 14. dílu 26. 9. 2021 (ČRo Plus, 23:33 h.). v cyklu Radiokniha.

Obsah: 1. Dětství za komunismu: První roky života Angely Merkelové (rozené Kasnerové) před stavbou berlínské zdi. Jaké bylo být dcerou protestantského faráře a učitelky angličtiny ve Východním Německu?

2. Ve stínu Berlínské zdi: Z malé Angely se stává přemýšlivá, pilná a svérázná žačka a studentka. Kasnerovi s nadšením vítají události Pražského jara, sovětská invaze do Československa však jejich radost ukončí a opět se tak musí mít na pozoru.

3. Angela v Lipsku: Angela se přestěhuje za studii do Lipska, pracuje za barem, poprvé se zamiluje a také vdá – z Angely Kasnerové se stává Angela Merkelová. Po promocích se s manželem přestěhuje kvůli práci na Akademii věd do Berlína, jejich manželství se však brzy rozpadá.

4. Nesnesitelná nuda bytí – squatterkou v Berlíně: Po rozvodu nemůže Angela najít bydlení, a tak se poněkud nečekaně stává squatterkou. Cestuje po světě, pracuje v Akademii věd a pokračuje v doktorském studiu. Pro svou práci však příliš neplane. Pád Berlínské zdi má vše ale brzy změnit.

5. Angela se stává Merkelovou: Zatímco probíhají vyjednávání o znovusjednocení Německa, Angela se začíná angažovat v politice. A tak se díky svým schopnostem a odhodlání pouhý rok poté, co se zúčastní své první politické schůze, ocitne na parlamentní kandidátce za CDU.

6. Kohlovo děvče: Angela se stává ministryní ve vládě Helmuta Kohla, snaží se vymanit ze své role „Kohlova děvčete, symbolické ženy po levici“ a učí se, jak „být tvrdší“. Poprvé se projevuje Angelin pragmatický přístup k řešení politických otázek, přichází první úspěchy i kritika.

7. Otcovražedná politika – Jak se Merkelová stala předsedkyní strany: Po skandálu hlavních představitelů CDU bere Angela věci do svých rukou. Vytváří si síť sympatizantů a upevňuje svou pozici ve straně. Podruhé se vdá a díky nekompromisní obraně stranických zájmů se stane první předsedkyní politické strany v Německu.

8. Na čekané: trpělivá předsedkyně strany Angela rozehrává politickou hru, odstraňuje své rivaly a dosáhne „mistrovského kousku“ – zvolení křesťanskodemokratického prezidenta za vlády sociálně demokratického kancléře. Angele zbývá už jen poslední meta – kancléřství.

9. Merkelová prohraje a stane se kancléřkou: Ve volbách roku 2005 Angelina CDU „utrpí“ remízu s SPD. Angela i přesto získá mandát vést vyjednávání a díky příznivým okolnostem sestaví vládu a stane se kancléřkou – první ženou, která kdy Německu vládla.

10. Korunovace královny Evropy: Angela se účastní svého prvního summitu EU a dosahuje dohody o evropském rozpočtu. Na domácím poli úspěšně řeší bankovní krizi a upevňuje svou pozici. Těší se domácí i mezinárodní oblibě. Svět vstupuje do „doby Merkelové“.

11. Bramboračka, papež a znovuzvolení: Angela se po nedorozumění s papežem snaží uspokojit domácí voličskou základnu. Opět prosadí svého kandidáta na prezidenta, vyhraje ve volbách do EU a díky svému postoji k bombardování afghánského Kundúzu také v těch spolkových.

12. Krize eura a Afghánistán: Angelu čeká řešení ekonomické krize v Řecku. V Německu mezitím rezignuje prezident a Angela musí hledat jeho nástupce.

13. Záchrana na poslední chvíli – a co bylo dál: Angela má před sebou další těžké úkoly. Po jaderné katastrofě v japonské Fukušimě musí přehodnotit svůj pohled na jadernou energii. V Řecku pokračuje ekonomická krize a v Německu rezignuje další prezident.

14. Řecko a uprchlíci: Krize eura vrcholí, společně s dalšími evropskými představiteli však Angela dosáhne dohody, díky které se ji podaří zažehnat. A na Angelu čeká další velká zkouška – uprchlická krize.

Lit.: Kodrlová, Kristýna: Radiokniha: Angela Merkelová bez přikrášlování. Příběh nejmocnější ženy světa. In web Týdeník Rozhlas, 5. září 2021 (článek). – Cit.:

Dětství, dospívání i dospělý život a politickou kariéru jedné z nejoblíbenějších, ale i nejobávanějších političek současnosti mapuje kniha s lakonickým názvem: Angela Merkel. Číst se z ní bude od 13. září na stanici Plus.

Biografie Angely Merkelové (1954) z pera Matthewa Qvortrupa, předního odborníka na evropskou politiku, nese podtitul Nejvlivnější evropský politik. Myslím, že pokud by se v podtitulu objevilo místo slova „politik“ slovo „politička“, mnohem lépe by vyjádřilo podstatu toho, jak Angela Merkelová ke svému vlivu přišla – samozřejmě kromě použití svých analytických schopností, nemilosrdných vyjednávacích taktik a upřímného zájmu o osud Německa a jeho občanů.

Jednou z okolností byl totiž právě fakt, že je Angela Merkelová ženou političkou. A přesněji řečeno političkou uprostřed světa, který do té doby patřil především mužům zvyklým na politiku tvrdých pěstních soubojů. Většina z těchto mužů totiž Angelu Merkelovou silně podceňovala. A většina z nich také tvrdě narazila. Klidná, rozvážná a za všech okolností kultivovaná Merkelová všechny své politické rivaly dokázala zbavit jejich vlivu ve prospěch toho svého. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)