Když komunistickému církevnímu programu zazní ANO (2017)

Filip Breindl. Komentář.

Natočeno 2017. Premiéra 10. listopadu 2017 (Rádio Proglas) v cyklu Náš názor.

Lit.:  Breindl, Filip: Když komunistickému církevnímu programu zazní ANO. In web Rádio Proglas, 10. 11. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: I když tuzemská politická scéna po volbách do poslanecké sněmovny nabízí poměrně nepřehledný obraz, zdá se, že některé jistoty zůstávají – i v této parlamentní periodě dojde na přetřes vypořádání církevního majetku. Své pozice v bojových řadách vyklidili sociální demokraté, na jejich místo však zaklekl Andrej Babiš spolu s komunisty, k nimž se po několika letech úspěšného lovu v jiných rybnících populárních vod vrátil Tomio Okamura.

Je to vlastně do určité míry logické, protože všechny tři strany zmíněného triumvirátu (ANO, SPD a KSČM, které mimochodem disponují sněmovní většinou) mají přes všechy vnějškové rozdíly společnou jednu základní věc – veřejnosti nabízejí líbivé iluze. V době obtížného sbližování se pak hodí opřít se o něco prověřeného, v tomto případě o iluzi – spolehlivě líbivou pro část veřejnosti – že lze v právním státu jednostranně zneplatnit smlouvu a de facto jednu skupinu diskriminovat oproti těm ostatním, že lze vlastně dělat cokoli, protože katolická církev si nic jiného nezaslouží.

Souznění Babiše a Okamury s komunistickou vizí, že se opět sáhne na církevní majetek, obsahuje i dobrou zprávu. Značně totiž zlepšuje přehled nad tím, co se na politické scéně právě děje: Formování vlády se děje za přitakávání podmínkám, které kladou komunisté, a Tomio Okamura hodlá část svého pochybného boje proti údajné islamizaci Česka vést tak, že si posvítí na křesťanské církve a židovské obce (v tom ovšem jen následuje svůj volební program, který sliboval státní kontrolu církví). A konečně Babišovy vize o manažerském řízení státu se ukazují v pravém světle vychytralé práce s emocemi (nemluvě o programu ANO o přehledném, jednoduchém, stabilním a předvídatelném daňovém systému).

Restituční kolotoč se tak vydal na novou jízdu, která, jak lze očekávat, opět přinese mnoho silných slov a plýtvání časem našich zákonodárců při nepříliš plodných debatách o Bílé hoře a inkvizici. Zůstane v provozu tak dlouho, dokud bude veřejnost tuto pouť navštěvovat. Zjistili už katoličtí voliči SPD a ANO, že si zakoupili docela drahé lístky a že ti hodní páni od kolotočů zase tak hodní nejsou?

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)