Jakoby. Nová epidemie zachvátila češtinu (2018)

Jiří Březina starší. Rozhlasový sloupek.

Natočeno 2018. Premiéra 12. 6. 2018 (ČRo České Budějovice) v cyklu Rozhlasový sloupek.

Lit.: Březina, Jiří: Jakoby. Nová epidemie zachvátila češtinu. In web ČRo České Budějovice, 12. červen 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Před pár lety bylo všechno o něčem. Pivo bylo o trubkách, dovolená byla o počasí a auto bylo o kolech. Dneska je tohle už o ničem a češtinu zachvátila epidemie jakoby.

Občas zaslechnu úryvek řeči, kde tohle přemnožené slovo tvoří dobrou polovinu.

Infekce je to plošná. Zatímco hory a soupeři jsou pokořovány jen ve sportovním zpravodajství a málokdo kromě politiků vysílá signály, jakoby používají všichni – od těch politiků až po obsluhu na pumpách.

Dokonce už nějakým hůř hlídaným přechodem překročilo hranici mluveného jazyka, protože nedávno jsem ho viděl natvrdo použité v psaném zpravodajství.

Jakoby se nám jakoby přemnožilo. Už je to jen výplňový zvuk, takové „ééééé…” pod makeupem.

Nemůžete ho použít v popisu věci, která jinou věc jen připomíná, ale svou podstatou je jiná. Nikdo by vám nerozuměl, protože infikovaní to slovo neslyší a imunní menšina na něj musela v zájmu dorozumění rezignovat.

Dále se dá očekávat, že až epidemie pomine, slovo jakoby z jazyka na čas zmizí. Bude ho škoda, protože by se s ním ještě dalo leccos zažít. Třeba jakoby těhotné partnerky, policistu rozdávajícího jakoby pokuty nebo lékaře, který vám oznámí, že jste jakoby zdraví.

Nedávno jsem málem upadl, když jsem v zamyšlení polevil v pozornosti a náhle za sebou uslyšel „narodila jsem se jakoby 1995.”

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)