Opisování dovoleno aneb Svátky vzdělanosti a víry v pravdu (2018)

Petr Voldán. Komentář.

Natočeno 2018. Premiéra 6. 7. 2018 v rámci cyklu Glosa dne (ČRo Hradec Králové, 3 min.).

Lit.: Voldán, Petr: Petr Voldán: Opisování dovoleno aneb Svátky vzdělanosti a víry v pravdu. In web ČRo Hradec Králové, 6. červenec 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Je sice sváteční ráno, ale ani dnes nechybí ranní glosa. Petr Voldán a jeho zamyšlení na téma “Opisování dovoleno aneb Svátky vzdělanosti a víry v pravdu”.

Svátek příchodu bratrů Cyrila a Metoděje, kteří vzdělávali nové učence, překládali církevně právní texty a bohoslužebné knihy i památka Mistra Jana Husa, upáleného za víru ve svou pravdu, tyto svátky splývající ve dva volné dny za sebou slavíme paradoxně na pozadí kauzy poněkud podivného nabytí potvrzení o vzdělání.

Za časů věrozvěstů i kazatele Jana nebylo vůbec lehké se vzdělaní dobrat, kdežto za staletí, která jsme ušli do současnosti, se někteří z nás naučili, že o to vzdělání až tak nejde. Za důležitější považují certifikát, stvrzující, že nějaké to vzdělání někde získali. Jak a kolik už se neřeší, papír stačí a ten, jak víme, snese všechno.

V dobách putování věrozvěstů, šířících vzdělanost, stejně jak za časů Mistra Jana Husa se znalosti množily často i opisováním učených textů a knih. Takové opisování nejde hodnotit jinak, než jako chvályhodné, prospěšné a bohulibé, kdybych chtěl setrvat i stylem v dobách dávných. Leč žijeme časy moderní, dynamické a tak není času se moc zdržovat. Svět čeká na lidi s certifikáty vzdělání, tak proč vymýšlet vymyšlené. Stačí něco tak trochu opsat. Jenomže tento druh opisování nemá s šířením vzdělanosti nic společného. Byť vlastně rovněž šíří – ale leda deziluzi o pravidlech.

Je to zkrátka rozdíl, který ale – bohužel dokonce i politikům v nejvyšších patrech – moc neříká. Divme se pak třeba i fotbalistům, kteří se snaží pravidla ohýbat na svém mistrovství. Bez ustání opakují snahy faulovat tak mazaně, aby to rozhodčí neodhalil a když se tak stane, dušují se, že se přece soupeře ani nedotkli. Přitom televizní kamery je jednoznačně usvědčují z podvodu.

Že to je velký skok myšlenek od těch svátečních o učencích, šířících vzdělanost a zastánci pravdy, schopném se pro ni nechat upálit? Myslíte? Na pozadí toho, kam se posunulo zdánlivě obyčejné opisování nebo třeba s ohledem na skutečnost, že média skoro víc řeší, že ani Cyril s Metodějem, natož Mistr Jan Hus nedokázali zavřít nákupní centra, byť jsou svátečni dny, než aby se masivněji zabývala těmito osobnostmi, mi to ani nepřipadá. Bohužel. A tak už klidný pátek i celý víkend.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)