Forrest Gump soudcem Nejvyššího soudu (2018)

Jan Fingerland. Komentář.

Natočeno 2018. Premiéra 10. 7. 2018 v rámci pořadu Názory a argumenty (ČRo Plus).

Lit.: Fingerland, Jan: Jan Fingerland: Forrest Gump soudcem Nejvyššího soudu. In web ČRo Plus, 10. červenec 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: I kdyby se Donald Trump zítra rozhodl rezignovat, zanechá za sebou stopu v americké justici, která přetrvá ještě generaci. Jmenoval už druhého soudce Nejvyššího soudu.

Poté, co vloni nečekaně zesnulého soudce Antonina Scaliu nahradil Neil Gorsuch, dostal prezident Trump další příležitost ovlivnit složení nejdůležitějšího amerického justičního orgánu. Jedenaosmdesátiletý soudce Anthony Kennedy se rozhodl rezignovat a bylo potřeba jej nahradit. 

Trump se nakonec rozhodl pro Bretta Kavanaugha, shodou okolností absolventa stejné střední školy jako jeho nový kolega Gorsuch. Tomu je padesát, Kavanaughovi je třiapadesát. Teoreticky mohou oba zůstat ve funkci třicet nebo více let – vždyť Kennedyho jmenoval ještě Reagan. 

Trumpova stopa

Jmenováním dvou svých nominantů Trump utužil konzervativní převahu devítičlenného sboru, přičemž někteří jeho předchůdci v Bílém domě neměli šanci jmenovat ani jednoho z členů Nejvyššího soudu.

Toto těleso má přitom v americkém právním, ale i společenském a politickém životě zásadní roli, hraje také úlohu ústavního soudu a závazně vykládá důležité principy ústavy i dalších dokumentů. Sám Kavanaugh je příznivcem úzké definice své role, říká, že soudce má právo vykládat, ne vytvářet. 

Jméno nového nejvyššího soudce musí ještě projít Kongresem. Tam mají republikáni většinu, byť těsnou, a dvě republikánské senátorky s liberálním pohledem na otázku potratů by mohly Kavanaugha vyhodnotit jako příliš konzervativního kandidáta.

On sám není jednoznačným odpůrcem potratů, i když některé jeho rozsudky poukazovaly tím směrem. Zajímavé bude dilema některých demokratických Kongresmanů z konzervativních, převážně zemědělských států, protože hlasováním proti němu by mohli ohrozit své politické kariéry. 

Kavanaughova stopa

Amerika nyní debatuje o tom, co vlastně jmenování tohoto soudce bude znamenat, případně, co Trumpa vedlo k volbě právě tohoto právníka. Už si povšimli, že Kavanaugh v článku v roce 2009 konstatoval, že prezidenti by měli být po dobu výkonu své funkce zbaveni některých břemen běžného občanského života. Měl na mysli určitou imunitu před stíháním, které by mohlo být odloženo až na období po skončení výkonu nejvyšší funkce. Trochu to připomíná výrok jedné české skoroministryně spravedlnosti. 

Kavannaugh tehdy nenavrhoval změnu ústavy, ale možnost, že by se podle situace zařídil Kongres. Trump tedy od jeho jmenování nemůže čekat pomoc při řešení svých patáliích s vyšetřováním ruské stopy nebo uplácení bývalých milenek. 

Jinak je ale Kavanaugh znám jako právník, který se vyskytoval poblíž všeho důležitého ve Washingtonu v posledních dvaceti letech, proto ho jeden jeho odpůrce označil za Forresta Gumpa republikánské politiky. 

Málo pravicový pravičák

Současně ale Kavanaugh, který má tradičně blízko k rodině Bushů, vyvolává už řadu let nepřátelství u konzervativnějších republikánů, a tak se paradoxně ostrá palba na tohoto právníka očekává i zprava. Kavanaugh například odmítl označit Obamovu reformu zdravotního systému za protiústavní, čímž podle svých kritiků otevřel dveře k jejímu schválení.

Trumpovi může vyhovovat jeho skeptický postoj vůči regulacím podnikání, včetně omezování emisí. Současně ovšem označil globální oteplování za naléhavý problém. Trump nezvolil velmi vyhraněného kandidáta, ale už teď se ví, že liberální i konzervativní skupiny hodlají vynaložit miliony dolarů na ovlivnění členů Kongresu.

V atmosféře zesíleného stranictví, která v Americe panuje, a v kontextu Trumpova prezidentství, by se zřejmě jakýkoli kandidát stal předmětem lítého boje.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)