Pokus o přeměnu politika Kubery ve státníka (2018)

. Komentář.

Natočeno 2018. Premiéra 14. 11. 2018 (ČRo Plus) v cyklu Názory a argumenty.

Lit.: Hartman, Petr: Petr Hartman: Pokus o přeměnu politika Kubery ve státníka. In web ČRo Plus, 14. listopad 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Šestačtyřicet senátorů nabídlo Jaroslavu Kuberovi šanci přeměnit se z politika ve státníka. V nové roli předsedy horní komory parlamentu se jím dlouholetý úspěšný politik ODS hodlá stát.

Nic jiného mu vlastně ani nezbývá. Jako jeden z nejvyšších ústavních činitelů této země bude muset odložit stranický dres. Nebude už totiž reprezentovat pouze občanské demokraty, ale celou horní parlamentní komoru.

Kubera se netají tím, že se hodlá výrazněji vymezovat vůči Poslanecké sněmovně jako celku. Senát podle něj nemůže být chudším otloukánkem. Přesto jím navzdory avizované snaze nově zvoleného předsedy zůstane. Jeho pravomoci se reálně neposílí.

Kubera by měl prosazovat podobně sebevědomý postoj vůči prezidentovi republiky. Vztahy hlavy státu s dnes už bývalým šéfem horní parlamentní komory byly napjaté. Projevovalo se to v různých naschválech, kterým Milan Štěch čelil. Takže svým způsobem rovněž připomínal otloukánka.

Jaroslav Kubera má šanci na lepší spolupráci s Milošem Zemanem. Pochopitelně to lze vnímat různým způsobem. Například jako návrat ke standardní komunikaci mezi Hradem a Senátem. Případně jako oslabení opoziční role horní parlamentní komory vůči prezidentovi.

Drtivá porážka Václava Hampla

Očekávání přehnané vstřícnosti Jaroslava Kubery k Miloši Zemanovi poněkud narušuje skutečnost, že by se předseda Senátu měl řídit různými usneseními, které tato komora přijme.

Její šéf by měl tudíž na veřejnosti i při politických jednáních respektovat většinový postoj a neprosazovat své soukromé názory.

Teorie se však může od praxe lišit. Názorným příkladem může být velmi kontroverzní stanovisko nejvyšších ústavních činitelů vůči Číně. K němu připojil podpis tehdejší předseda Senátu Milan Štěch bez konzultace s celou horní parlamentní komorou. Tento krok mu někteří kolegové nemohli dlouho zapomenout.

Bude zajímavé sledovat, jak se podaří proměna poněkud prostořekého politika Kubery ve státníka. Ten by měl vážit slova a důstojně reprezentovat horní parlamentní komoru.

Většina senátorů je přesvědčena o tom, že to dokáže lépe než bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Jeho poměrně drtivá porážka ve druhém kole může být překvapením.

Před volbou vedení nebyla sice učiněna žádná oficiální dohoda, přesto se očekávalo, že Hampl bude mít silnější podporu. Nakonec neměl. Přednost dostal dosluhující místopředseda Senátu, který v horní parlamentní komoře pobývá už 18 let.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)