Falmer chce odstřelit lustrační zákon. Přiloží Bureš doutnák? (2020)

Jiří Leschtina. Komentář.

Natočeno 2020. Premiéra 20. 2. 2020 (ČRo Plus, 4 min.) v cyklu Názory a argumenty.

Lit.: Leschtina, Jiří: Jiří Leschtina: Falmer chce odstřelit lustrační zákon. Přiloží Bureš doutnák? In web ČRo Plus, 20. únor 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Už popáté se komunisté snaží zlikvidovat lustrační zákon. Přitom důvodů, proč by jim sněmovna ani tentokrát neměla vyhovět, za uplynulých třicet neubylo. Spíš naopak.

Co je nové, to je postavení KSČM, která je poprvé od pádu komunistické diktatury tichou oporou a spojenkyní vládní garnitury. To je ale také jen důvod navíc, proč by ani tentokrát neměla Filipova strana ve sněmovně uspět se svým tažením proti lustrační normě.

Lustrační zákon byl a zůstává překážkou přístupu bývalých příslušníků a agentů Státní bezpečnosti, funkcionářů KSČ a příslušníků Lidových milicí do vysokých funkcí ve státních úřadech a ve státních podnicích, včetně akciových společností, ve kterých je stát většinovým vlastníkem.

Zbytečná norma?

V této souvislosti padají často argumenty, že bývalí pracovníci StB a jejich agenti už dávno buď zakotvili v soukromém byznysu, nebo už jsou v penzi. A jejich zájem o vedoucí pozice na ministerstvech nebo ve státních podnicích natolik vyhasl, že už vlastně není komu bránit v přístupu k veřejným postům.

To je ovšem omyl, ze kterého nás přesvědčivě vyvádí příklad samotného ministerského předsedy. Bývalý komunista Andrej Babiš, registrovaný ve svazcích StB jako agent Bureš, je v důchodovém věku a v byznyse zakotvil nesporně úspěšně.

Přesto je jeho touha po veřejných funkcích veliká. A jistě ho postrkovala v jeho závratné jízdě do vlády, v jejím čele také nakonec stanul.

Kolik asi tenhle příběh totálního úspěchu inspiroval Babišových generačních vrstevníků mezi bývalými agenty StB nebo funkcionáři KSČ k úvahám: Když on může být premiér, proč já nemůžu být vysokým úředníkem na ministerstvu v jeho vládě?

Kolik z těchto lidí by uvítalo zrušení lustračního zákona jako novou šanci vrátit se alespoň ještě na chvíli do mocenských sfér, ze kterých je vystrnadil listopadový převrat? A kolik lidí z téhle poražené generace si říká: Kdy jindy než právě teď bychom měli zatlačit na zrušení lustračního zákona? Vždyť Vojtěch Filip, registrovaný Státní bezpečností jako agent s krycím jménem Falmer, je mocenským partnerem Bureše! A mohl by díky tomu prosadit třeba do dozorčích rad státních a polostátních podniků i lidi, kteří se museli kvůli lustračnímu zákonu po dlouhá tři desetiletí držet zpátky. (….)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)