Jak jsem psal Tracyho tygra (2010?)

William Saroyan. Kapitola z knihy O neumírání. Překlad Josef Schwarz – Červinka. Připravila Dagmar Oravová. Režie Vlado Rusko.

Účinkuje Jan Vlasák.

Natočeno 2010 (?). Premiéra (?) 14. 7. 2010 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.; 15min.) v cyklu Psáno kurzívou. Repríza 24. 8. 2016 (ČRo 3 Vltava, 15:05 h.) v cyklu Psáno kurzívou a Americký rok.

Lit.: anonym: WILLIAM SAROYAN: O neumírání. In web ČRo 3 Vltava, b. d. (článek). – Cit.: Memoárovou knihu O neumírání napsal americký spisovatel arménského původu William Saroyan v červenci 1959 v Paříži. Právě překročil padesátku a necítil se nejlépe: k finančním problémům se přidaly i problémy zdravotní a tyto okolnosti jej přiměly k bilancování, k úvahám o nejrůznějších tématech.
William Saroyan

Saroyan se rozepisuje o sobě, o vztahu k dceři a synovi, o své tvorbě, úspěších a prohrách, o literatuře, ale také např. o hazardní hře, o dostizích, o tom, jak pracuje či odpočívá, prostě o všech podstatných i nepodstatných věcech, z nichž se skládá lidský život.

„Neumírat není totéž jako žít, jen se to trochu podobá žití,“ upřesňuje Saroyan v jedné ze svých úvah a dodává: „Je to nedobrovolné spění ke konci.“ Nedejme se však těmito jeho slovy zmást: William Saroyan (1908-1981) byl typem člověka, který za každých okolností chce žít, a také žije naplno. Nepřehlédnutelné svědectví o tom zanechal ve svém literárním díle: napsal kolem stovky knih různých žánrů. A – jak si sám uvědomuje – i různé úrovně, z nichž některé ho řadí k nejúspěšnějším světovým autorům.

Mnohé z nich byly přeloženy i do češtiny, mezi nejznámější patří jistě lyrická pohádka pro dospělé Tracyho tygr, román Lidská komedie, sbírky povídek Jmenuji se Aram a Pět zralých hrušek a jiné povídky; za zmínku stojí i divadelní hry, např. Čas tvého života, Minuty na hodinách, Stará sladká píseň lásky, Divadlo svět. Z memoárové knihy O neumírání nám bude v tomto týdnu číst Jan Vlasák v pořadu Psáno kurzivou.

Od pondělí 3. do pátku 7. března v 10:00.
PONDĚLÍ: Básník Manqué.
ÚTERÝ: Joe Gould
STŘEDA: Jak jsem psal Tracyho tygra
ČTVRTEK: Poslední pohled
PÁTEK: Neumírat není totéž, jako žít

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)