Pohádky pro novorozence 1/8 (2017)

Marie Kubátová, Ljuba Štíplová, Jindřiška Ptáčková a další.

Čte Petr Kubes.

Nastudoval ČRo Olomouc v roce 2017.

Lit.: Tomášková, Monika: Novorozence v inkubátorech ve Fakultní nemocnici Olomouc uklidňují pohádky, které načetl Petr Kubes. In web ČRo Olomouc, 17. leden 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Předčasně narozené děti na novorozenecké JIPce ve Fakultní nemocnici Olomouc poslouchají před spaním pohádky. Miminka v inkubátorech pomáhá uklidnit hlas herce Moravského divadla Olomouc Petra Kubese. Příběhy pro ně načetl ve spolupráci s Českým rozhlasem.

Se zdravotní sestrou Slávkou Kubesovou-Markovou vcházíme na novorozeneckou jednotku intenzivní péče. „Vešli jsme do našeho hlavního pokojíčku, kde máme sedm lůžek,“ popisuje. Míříme k inkubátoru vpravo u okna. Leží v něm malá Markétka, která se narodila v necelých sedmi měsících na konci října. Za hlavou má položené dva malé reproduktory.

„Většinou se snažíme, aby rodiče nahráli vlastní hlas, ale jsou rodiče, kteří nemají tu možnost nebo z nějakého důvodu nemohou. Po domluvě s nimi jsme si nechali nahrát vlastní pohádky. Ono je to zklidňuje. Tady na oddělení jsou slyšet alarmy, pípají tu monitory, občas pumpy a ten přirozený lidský hlas je zklidní, dělá jim dobře,“ vysvětluje zdravotní sestra.

A jaké pohádky teď děti poslouchají? „Například O Červené Karkulce, O kůzlátkách, potom tam jsou pohádky od mé oblíbené Marie Kubátové nebo Ljuby Štíplové a Jindřišky Ptáčkové,“ vyjmenovává Slávka Kubesová-Marková.

Muzikoterapii ke zklidnění novorozenců využívá oddělení osmým rokem. Podle lékaře Vojtěcha Bodnára s ní má dobré zkušenosti. „Podle měření srdeční frekvence jsme opravdu viděli na vlastní oči, jak se ty děti zklidní. Přináší jim to pocit bezpečí a je to naprosto logické, protože už zhruba ve 20. týdnu těhotenství se rozvíjí sluchový aparát a ty děti už jsou schopny vnímat zvuky a hlasy,“ říká Bodnár.

Některou z osmi pohádek v podání herce moravského divadla Petra Kubese poslouchají novorozenci půl hodiny dvakrát denně.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)