Nemilovaná (2017, 2018)

Arnošt Lustig. Z deníku sedmnáctileté Perly Sch.

Čte Jitka Molavcová.

Natočeno 2017. Vydala Radiotéka a Jazz Music v roce 2018 (1 CD MP3, JM014-2; EAN     8594168769111; celková délka 6 hod. 35 min.).

Pozn.:  DENÍK S DAVIDOVOU HVĚZDOU

Je jí sedmnáct let. Je krásná a její jméno se krásou třpytí: jmenuje se Perla.

O čem asi tak snívají jiné dívky v jejím věku? O prvních láskách, o nových šatech do tanečních… A čeho se bojí? Přísného matikáře, maturitní komise…

V roce 1943, kdy se děj Lustigovy novely odehrává, mají ještě jiné starosti. Přinesla je válka. Ale Perla nemá jen starosti, Perla má strach. Jako statisíce jiných musela jednoho dne opustit svůj domov a nastoupit do transportu. Konečná stanice: Terezín. Prozatím. Ale jak dlouho může trvat „prozatím“, na jehož konci čeká vlak s dlouhou řadou vagonů, v němž si dojede pro smrt?

Perla hraje hru s osudem a do banku dává to jediné, co jí ještě zůstalo: sebe samotnou. I v podmínkách Terezína, kde ztratili jméno a stali se čísly, lidé zůstali zase „jen lidmi“. Ženy zůstaly ženami. A muži zůstali muži. I v nacisty střeženém ghettu lidé touží po lásce. Perla se věnuje nejstaršímu řemeslu světa. Za oddálení cesty do neznáma je ochotna udělat cokoli. Hodinoví milenci platí Perle za lásku praktickými věcmi, které si dívka pečlivě zapisuje do deníku. A vlivný pan L. dokáže zařídit, aby její registrační kartička v pravý čas zmizela z výběru do transportu. Ale jak zákazníci a přátelé Perly s transporty mizí, do její mansardy jednoho dne nepřijde ani pan L. Osamělá Perla se cítí prázdná a stará stejně „jako stromy, vítr a řeky“. Ale ještě než odjede s transportem, odhalí ve svém nitru pocity, na které při svém řemesle zapomněla. Už se nebojí smrti. A nečekaně, s odvahou poháněnou hněvem, se pomstí. Jako biblická Judita ukončí nožem život Holoferna s hákovým křížem. Potom, očištěná a smířená, odchází vstříc osudu svého lidu.

Hynek Pekárek

ARNOŠT LUSTIG

Blízký člověk se smyslem pro humor, jeho životní cesta je hodna obdivu a úcty…

Jsem šťastná, že jsem osobně mohla poznat Arnoštka, jako věrného diváka našeho divadla …

Jako laskavého a skromného člověka…

Další doklad, že skromnost zdobí génia. Děkuji a moc si vážím toho, že jsem mohla načíst dramatický příběh Z deníku sedmnáctileté Perly Sch.

Nenásilí proti násilí, klid proti neklidu, moudrost proti fanatizmu…  tak ke mně promlouvá ARNOŠT LUSTIG ve svém díle.

Jitka Molavcová

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)