Pětadvacet tisíc dnů vzpomínek (2018)

Pětadvacet tisíc dnů vzpomínekMartin Rajniš a Magdalena Šebestová. Kompletní audiokniha.

Čte Jiří Lábus a Jaromír Meduna.

Natočeno 2018. Vydalo nakladatelství Kristián  1. 11. 2018 (1 CD MP3).

Pozn.:  Architekt, profesor a autor mnoha odborných publikací M. Rajniš se rozhodl sepsat vzpomínky ze svého života plného cestování, netradičních zvratů, úspěchů i pádů. Jako buřič a provokatér, který si celý život razí svojí cestu, chce čtenáři ukázat, že i člověk, nýmand, kterého málem strčili do pomocné školy, může žít bezvadný život. „Přál bych si, aby se čtenář při mým vyprávění odvázal, začal mluvit slangem a vychutnal si krásně vyslovený český nadávky, který se skví jako pralinka na dortu.“

Prof. Ing. arch. Martin Rajniš (* 16. května 1944, Praha) je český architekt a urbanista, spoluzakladatel České komory architektů, několika architektonických kanceláří a zakladatel ateliéru Huť Architektury. Jako pedagog působil na VŠUP v Praze a na Technické univerzitě v Liberci. Je známý především jako autor nové Poštovny na Sněžce nebo Majáku a muzea Járy Cimrmana v Jizerských horách. Věnuje se experimentální architektuře a vztahu architektury k přírodě a k lidské společnosti.

Martin Rajniš o knize… Skutečně mám dobrou paměť a už řadu let mě připadalo potřebný podělit se o příběhy, který jsem za posledních 70 let zažil. Osud mi do cesty přihrál milý stvoření, Magdu (Křížkovou) Šebestovou, která mý košatý zhruba, 100 hodinový vyprávění převedla do 900 stran textu, z kterejch posléze vznikl na 120 stranách týhle knihy koncentrovanej elixír toho, podle nás, nejlepšího. Myslím, že čtenáře budou bavit i krásný fotky, mimo jiný i z mejch četnejch exotických cest, kterých tam bude víc než stovka. Dílo se jmenuje 25 344 dnů vzpomínek, což vystihuje 71 let mého života, během něhož jsem toho zažil skutečně hodně – dětství ve staré Praze s nejrůznějšími výchovnými experimenty svého otce, časy chudoby a vzdoru proti bolševikovi, byl jsem dvanáctkrát v kriminále. Strávil jsem čtyři roky na moři, přeplul na malé lodi s jednou krásnou holkou Atlantik. Projezdil jsem stovky tisíc kilometrů po pouštích, divočinách, pralesech, projel jsem horní toky Amazonky, byl jsem v nejzapadlejších koutech Nové Guiney. Ale zároveň jsem řídil jako architekt velké ateliéry a rukama mi prošlo ve stavebních nákladech skoro 14 miliard korun. Zažil jsem Paříž coby bezdomovec i jako nositel světové ceny za architekturu…

Spolupráce s Magdou (Křížkovou) Šebestovou Magdu jsem poznal koncem sedmdesátých let, když jsme v době třeskutýho bolševizmu dělali pavilon na výstavu do Kanady – já jako mladej architekt a ona jako hosteska. Pamatoval jsem si ji ještě z doby, kdy jako malá holka zpívala s Jiřím Suchým v Semaforu. Potom jsme se dlouhý roky neviděli a až při rozhovoru pro Xantypu kterej se mnou přišla udělat,jsem si uvědomil, jak se umí ptát, jak se umí bezvadně tvářit a hlavně jak skvěle umí psát… tak jsem jí nabídl, že bychom spolu mohli zkusit to moje vzpomínání napsat a ona, zaplať pánbůh, kývla…

Lit.: Macháček, Tomáš: Pětadvacet tisíc vteřin jednoho života. In web Naposlech.cz, 1. 11. 2018 (recenze). – Cit.: Jméno Martina Rajniše je většinové společnosti spíše neznámé. Když však přijde řeč na obchodní dům Máj, našlo by se jen málo těch, kteří na tuto výraznou pražskou stavbu nenarazili a neměli na ni žádný názor. Martin Rajniš nenesl její kritiku ze stran laické veřejnosti lehce, je totiž jejím spolutvůrcem. Zkrátit jeho příběh pod heslo „architekt, který postavil Máj“ by ale byla škoda. Životní osudy tohoto nevšedního člověka jsou totiž natolik zajímavé, že pohltí i ty, kteří o tento obor zatím nejevili zájem. Mnoho let strávil na moři, cestoval po pouštích i pralesech a o svých zážitcích umí poutavě vyprávět.

Rajniš se svůj život před dvěma lety rozhodl vylíčit v knize nazvané Pětadvacet tisíc dnů vzpomínek, napsané spolu s Magdalenou Šebestovou. Zásluhou vydavatelství Kristián Entertainment vychází tato autobiografie v rámci akce Velký audioknižní čtvrtek i ve zvukové podobě. Shodou okolností trvá téměř sedm hodin, tedy symbolických pětadvacet tisíc vteřin. Pokud se do poslechu pustíte, nebudete litovat. K zajímavému obsahu se totiž připojilo i neméně zdařilé zpracování.

Dominantním hlasem audioknihy je na první pohled trochu překvapivě Jiří Lábus. Ten sice patří mezi oblíbené interprety, posluchači ho však mají zaškatulkovaného spíše mezi humornou a dětskou literaturu. Režisérem nahrávky byl ale Jan Jiráň, který s hercem s oblibou dlouhá léta spolupracuje, a není proto divu, že mu bez obav svěřil i tuto netypickou úlohu.

Z hlasu Jiřího Lábuse zpočátku leckomu možná připadne, že poslouchá knihu typu Mikulášových patálií. Koneckonců nebude tak daleko od pravdy – úvodní kapitoly věnované architektovu mládí v lecčems příběhy malého rošťáka připomínají. Rajniš byl již od dětství rebelem a nezkrotným svobodomyslným živlem, s nímž to jeho okolí nemělo vždy jednoduché. Tato charakteristika mu ostatně vydržela až do dnešních dnů. A přestože, jak sám říká, školu nesnášel a málem ji nedokončil, po letech se sám stal profesorem a vyučoval v prestižním Ateliéru I na VŠUP v Praze. Lábusovi se podařilo do vyprávění psaného často hovorovým až slangovým jazykem přenést Rajnišovu živelnost, s níž kontrastuje až upjatá důstojnost jeho otce, zachycená formou výňatků z jeho deníků. Tyto citace jsou od architektova vyprávění odlišeny nejen změnou interpreta (čte je Jaromír Meduna), ale i zvukovým efektem.

Audiokniha je přehledně rozdělena do kapitol, chronologicky líčících období Rajnišova života, takže se ve vyprávění posluchač neztrácí a přirozeně postupuje od dětských let až po dnešní dny. Klavírní hudební doprovod je nečekaně nenápadný, téměř v protikladu k často bouřlivým událostem, popsaným v knize. Navozuje pohodovou atmosféru a koresponduje s architektovým optimismem a citlivou uměleckou duší, kterou se ale většinu času snaží skrýt za drsnou masku buřiče. Při poslechu člověka napadne, jak by asi znělo jazykově svébytné vyprávění přímo z autorových úst. Malou nápovědu může poskytnout krátký epilog, v němž Rajniš shrnuje svůj pohled na architekturu. Co oproti školenému Lábusově hlasu ztrácí na vytříbenosti, dohání autentičností projevu.

V audioknize Pětadvacet tisíc dnů vzpomínek by se mohl Martin Rajniš věnovat své bohaté tvorbě, v níž od velkých a technologicky složitých staveb přešel v posledních letech ke zcela opačnému protipólu, totiž ekologicky šetrným stavbám z přírodních materiálů. Mohl by se chlubit svými oceněními i komerčními úspěchy. Místo toho s nadhledem glosuje své životní eskapády a přináší inspirativní myšlenky, které za více než pětadvacet tisíc dní na cestě životem nasbíral.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)