Hod mrtvou labutí (2018-2019, 2019)

Audiokniha Hod mrtvou labutí  - autor Ondřej Hübl   - interpret více hercůOndřej Hübl. Audiokniha. Hudba Marek Mrkvička. Režie Dimitrij Dudík.

Účinkují  David Novotný, Václav Neužil, Ivan Trojan, Martin Myšička, Miroslav Krobot, Martha Issová, herci Dejvického divadla.

Natočeno 2018-2019. Vydal Audioberg, únor 2019.

Ukázka k poslechu zde.

Reakce herců na text

Pozn.: Audiokniha Ondřeje Hübla sestávající ze satirických povídek. Součástí knižní předlohy je i povídka Divotvorné hrnce, která se stala inspirací pro vznik televizního seriálu Zkáza Dejvického divadla. Do audioknihy ale tento příběh zahrnutý není. Načetli herci Dejvického divadla Miroslav Krobot, Martin Myšička, Ivan Trojan, David Novotný, Václav Neužil a Klára Issová.

Operní pěvec a režisér Líbezný se stane aktérem mezinárodního byznysu a politiky. Na Nuselském mostě však spěje k činu, který má ukončit jeho trápení. Jedenáctiletý Afričan Odongo, jehož adoptovali na dálku bezdětní manželé Peter a Nikol, stojí tváří v tvář střelné zbrani v očekávání konce svého života. Všichni se stali kolečky ve špinavé hře, narýsované ve vysokých patrech bruselské byrokracie.

Ne že by si za to on, Odongo, Peter či Nikol, stejně jako pěvec Líbezný nemohli sami… Všechny Hüblovy povídky mají dvojznačné hrdiny, napůl záporné, napůl kladné, a vždy nepříjemně a dotěrně blízké. Je to zneklidňující, drsné i zábavné čtení, protože Hübl disponuje originálním smyslem pro humor i nakažlivou chutí vymýšlet neotřelé situace a spojení.

Lit.: Kamberský, Jakub: Dejvická parta opět zasahuje. In web Naposlech.cz, 29. 4. 2019 (recenze). – Cit.: Vydavatelství Audioberg se na více než dva roky ve své činnosti odmlčelo a mohlo tak lehce upadnout do hlubin zapomnění. Naštěstí však má v portfoliu své dříve vydané tituly – vždy velmi nápadité, natočené se zkušenými režiséry a s herci zvučných jmen. V tomto roce se Audioberg vrací do tuzemského audioknižního rybníčku s několika novinkami, z nichž první je povídkový titul Hod mrtvou labutí.

Jeho autor, Ondřej Hübl, tvůrce reklamních textů a skečů, spoluscenárista nedávno odvysílaného televizního seriálu Zkáza Dejvického divadla, se v lednovém rozhovoru pro Český rozhlas nechal slyšet, že se zvuková verze jeho knihy chystá, ovšem její realizaci odhadoval spíše až na příští rok. Mýlil se – nahrávku se podařilo nabídnout posluchačům současně s vysíláním televizní Zkázy Dejvického divadla. Pěti povídkám obsaženým v audioknize propůjčili hlasy právě členové této kultovní pražské divadelní scény, konkrétně Miroslav Krobot, Ivan Trojan, Martin Myšička, Václav Neužil, Martha Issová a David Novotný.

Mohlo by se zdát, že nahrávka na televizní seriál navazuje, ovšem tak docela tomu není. V audioknižní verzi Hodu mrtvou labutí totiž chybí právě povídka Divotvorné hrnce, která se stala základem pro čtvrtý díl seriálu. O důvodu jejího vyřazení ze sbírky se můžeme pouze dohadovat a snít, že právě tato povídka, pojatá jako skeč, by mohla být výrazným obohacujícím prvkem sedmihodinové nahrávky.

Ovšem ani v příbězích, které byly do audioknižní verze zařazeny, posluchač nepřijde zkrátka. Satirický, místy až nekorektní humor se v nich snoubí s tragikou a přináší tak často kontrastní výjevy. Autor svým humorem občas útočí na první signální, takže text sám o sobě může působit poněkud laciněji. Dokud se jeho interpretace nechopí právě dejvičtí herci.

Miroslav Krobot čte úvodní a nejkratší povídku Heslo zcela minimalisticky. Po něm nastupuje Ivan Trojan s titulním Hodem mrtvou labutí – humor v odlehčené interpretaci postupně přitvrzuje, aby přišel na řadu Martin Myšička s rozverným crazy comedy pojetím povídky Hlas barvy lesního jedu. Posluchač je pak posunut do temné budoucnosti v povídce Průmysl 4.0, která je částečně klasickou četbou, částečně dialogem poskytujícím dostatečný herecký prostor pro Marthu Issovou a Václava Neužila. Sbírku pak završuje grandiózní přednes Davida Novotného ve vůbec nejpropracovanější povídce Špacírflinta.

Hravost dejvických je patrná: Myšičkovy herecké etudy, kdy bravurně ztvárňuje ženské postavy, na všechno a na všechny naštvaný Neužil, skleslá a Buty bezchybně zpívající Martha Issová, zdánlivě odměřený Trojan, stylově znuděný Krobot, sžíravě ironický, ústřední motiv z Arabely zpívající Novotný.

Přičtěme k tomu ještě příjemnou hudbu uvozující začátky a konce povídek a kratičké zvukové předěly v samotných povídkách (v každé vždy jiný) a máme před sebou opět poctivě vystavený audioknižní produkt. Škoda jen, že je tak těžké dopátrat jména autora hudby a režiséra. Ani skladatele Marka Mrkvičku, ani zkušeného režiséra Dimitrije Dudíka není nejmenší důvod tajit.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)