Pražský hřbitov (2024)

Umberto Eco. Kompletní audiokniha. Překlad Jiří Pelán. Režie Michal Bureš.

Čte Igor Bareš, David Švehlík.

Natočeno 2024. Vydal OneHotBook  22. 11. 2024 (2 CD MP3, katalogové č. AK510; EAN 8594169485102; celková délka nahrávky 16 hodin 29 minut). Ukázka k poslechu zde.

Pozn.: Lhát je tak snadné. Zničit někoho jen o málo těžší. Teď jde pouze o to, kdo dá víc.

Veřejné mínění Paříže ovládla Dreyfusova aféra a v ústraní jednoho bytu dožívá záštiplný stařec, který k tomu pozdvižení značně přispěl. Právě prostřednictvím deníku lháře, podvodníka a falzifikátora Simona Simoniniho (1837–1898) nahlédneme do zákulisní politické historie 19. století, bohaté na intriky, atentáty i spiknutí. S důkladnou znalostí reálií, s humorem a nadsázkou Umberto Eco vykresluje mnohdy zábavné konspirační metody s hrůznými následky – především zrod nechvalně proslulého pamfletu Protokoly sionských mudrců, jenž prý vznikl v Praze a později měl Hitlera inspirovat k holokaustu. Před užaslým posluchačem defilují podzemní stoky plné krys a mrtvol, falešní notáři i vědečtí šarlatáni, revolucionáři s doutnáky, hysterické satanistky a řada dalších figurek, které však v napjaté dobové atmosféře Evropu směrují k bolestně známé budoucnosti.

Autora Jména růže Umberta Eca odedávna zajímalo, co je živnou půdou zášti. Na základě dobových pramenů vyfabuloval fascinující opus o kořenech zla.

Český překlad románu získal v anketě Lidových novin titul Kniha roku 2011. (anotace)

Lit.: anonym: „Obě knihy spojuje detektivní zápletka a téma rasismu.“ Igor Bareš nachází překvapivé spojení mezi závěrečným dílem krimi série od dánského spisovatele Adlera-Olsena a románem Umberta Eca . In web Knihkupec, 26.11.2024 (rozhovor). – Cit.:  Herec Igor Bareš se po jedenácti letech rozloučil s populární krimi sérií Případy oddělení Q dánského spisovatele Jussiho Adler-Olsena, s níž byl jeho hlas neodmyslitelně spjat. Letos na podzim načetl závěrečný, desátý díl Sedm metrů čtverečních. Vzápětí ho čekala další výzva: interpretace oceňovaného románu Pražský hřbitov italského postmodernisty Umberta Eca. Obě audioknihy, jež mají překvapivě něco společného, vydal OneHotBook.

(….) Po závěrečné epizodě Případů oddělení Q jste načetl Pražský hřbitov Umberta Eca. Objevil jste v těchto dílech něco společného?

Obě spojuje detektivní zápletka a téma rasismu. Adler-Olsenův hrdina, syrský detektiv Asad, je s rasismem vůči své osobě opakovaně konfrontován. Umberto Eco v románu Pražský hřbitov přibližuje atmosféru Evropy v druhé polovině 19. století, kdy dochází k masivnímu nástupu antisemitismu.
Byl ve vašem přístupu k textům rozdíl?

Velký! S Umbertem Ecem jsem se tak intenzivně zabýval poprvé. Režisér Michal Bureš mě předem varoval, že text Pražského hřbitova není snadný, a chtěl, abych si ho pozorně přečetl a přemýšlel o něm. Výsledek byl, že jsem za frekvenci načetl dvacet až pětadvacet stránek. Na to nejsem zvyklý. Mám rád, když se pracuje svižně a intenzivně, ale pochopitelně to nesmí ubírat na kvalitě. V případě Umberta Eca bylo nutné zvolnit.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)