Nepodávej ruku číšníkovi (2013)

Jan Němec. Audiokniha. Hudba a režie Jan Němec. Hudbu nahrál Oskar Petr v roce 1980.

Čte Karel Roden.

Natočeno 2013. Vydalo nakladatelství Supraphon 22. 3. 2013 (2 CD, SU 6168-2).

Pozn.: Povídka Italská spojka byla uvedena v Českém rozhlase 19. 3. 2016 (ČRo 3 Vltava 22:30 h) u příležitosti úmrtí Jana Němce.

Lit.: -ob- [Bezr, Ondřej]: Roden načetl první audioknihu s povídkami Jana Němce. In web IDnes, 18. 3. 2013 [článek]. – Cit.: V pátek 22. března vyjde audiokniha Nepodávej ruku číšníkovi, kde herec Karel Roden čte povídkové vyprávění o životních zvratech slavného filmového režiséra Jana Němce. Půjde o vůbec první audioknihu, kterou herec načetl. iDNES.cz přináší ukázky a krátký videodokument.

Karel Roden svoji účast na nahrávce okomentoval slovy: „S načítáním knih nemám vůbec žádné zkušenosti, ale pro pana režiséra Němce bych udělal cokoliv, tak moc si ho vážím a obdivuji jeho dílo.“

Jeden z nejvýznamnějších režisérů tzv. české nové vlny, tvůrce filmů jako jsou Démanty noci, Zpráva o slavnosti a hostech či Mučedníci lásky, sepsal zážitky svého mimořádně podivuhodného života v knize Nepodávej ruku číšníkovi, vydané před časem nakladatelstvím Torst. Osm stěžejních příběhů z několika důležitých etap umělcova života načetl nyní Karel Roden v režii autora, který je též tvůrcem doprovodné písně, nahrané Oskarem Petrem v roce 1980.

Úvodní a zároveň titulní povídka je vzpomínkou na textaře Jiřího Štaidla. „Jirka Štaidl vždycky říkal: nikdy nepodávej ruku číšníkovi, protože ten je tady od toho, aby nás obsluhoval a ne aby se s námi kamarádil. Nicméně sám nakonec ruku číšníkovi podal. V den, kdy tragicky zahynul při autonehodě. Jeho věta dala jméno mé knize jako takový odkaz k tomu, že se má každý držet svých kořenů, předsevzetí i svých eventuálních předsudků, tak aby zůstal za každých okolností sám sebou,“ říká k názvu knihy Jan Němec.

V další povídce objasňuje záhadné úmrtí Jiřího Šlitra, v jiném příběhu se autor vrací do roku 1968, nejprve na festival v Cannes, kde v době pařížského jara došlo k revolučnímu zvratu, který osudově zasáhl do následujícího tvůrčího života umělce. Povídka z prvního dne srpnové okupace Československa vysvětluje vznik slavného Němcova dokumentu.

Tehdy Jan Němec natočil Oratorium pro Prahu, pravdivou zprávu o chování ruských vojsk a českých civilistů a dobrodružně film převážel přes hranice. Milovník krásných žen Jan Němec také vzpomíná na soužití se slavnou zpěvačkou, když vypráví o tom, jak střílel do okna této milované ženy. Závěrečný příběh z amerického období patnáctiletého exilu uzavírá symbolicky dramatické životní osudy tohoto originálního umělce.

Lit.: Velíšek, Martin: Jan Němec: Italská spojka.  In web ČRo 3 Vltava, 19. 3. 2016 (článek). – Cit.: Ve věku 79 let zemřel filmový režisér Jan Němec, jeden z filmových tvůrců české nové vlny v 60. letech. Zaujal už svým celovečerním debutem Démanty noci z roku 1964. Film natočený podle povídek Arnošta Lustiga přinesl režisérovi mezinárodní ocenění.

Z knižního souboru autobiografických povídek Nepodávej ruku číšníkovi jsme vybrali povídku Italská spojka. Poslouchejte ji v podání Karla Rodena na Vltavě ve 22:30.

To ho provázelo i v další kariéře – za snímek O slavnosti a hostech označil Němce anglický odborný časopis Film and Filming nejlepším světovým režisérem roku. Na domácí půdě mu ale vynesl film mnoho potíží. Ty prohloubily snímky Strahovské události z roku 1967 (o policejním zásahu proti studentské demonstraci) a Oratorium pro Prahu, které zaznamenalo první den sovětské okupace Československa 21. srpna 1968. Němec nesměl dál točit filmy a nějaký čas pracoval pro televizi. Natočil například recitály Marty Kubišové a Karla Gotta. S nástupem normalizace byl ale donucen opustit Československo, do emigrace odešel v roce 1974. Poté žil 15 let v Německu a USA, kde se živil mimo jiné i natáčením svatebních videí. Byl ale také poradcem při natáčení Nesnesitelné lehkosti bytí a koncem 80. let minulého století získal nominaci na cenu Emmy za dokument o polském exilovém spisovateli Czeslawu Miloszovi.

Po návratu do Česka po roce 1989 natočil například komedii V žáru královské lásky, drama Jméno kódu: Rubín, Toyen, Krajina mého srdce nebo lyrickou zpověď Noční hovory s matkou. Od loňského roku Jan Němec pracoval na filmu Vlk z Královských Vinohrad podle vlastních autobiografických povídek.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)