Kolaps 1/?? (2020)

Podcast webového portálu A2arm (Alarm) připravují a moderují redaktoři Alarmu Jan Bělíček a Pavel Šplíchal.

Natočeno 2020. Webová premiéra 1. dílu 22. 2. 2020.

Obsah: 1. Pavel Barša. Webová premiéra 22. 2. 2020. – 2. Daniel Prokop. Webová premiéra 6. 3. 2020. – 3. Zora Hesová. Webová premiéra 30. 3. 2020. -

Lit.: Bělíček, Jan – Šplíchal, Pavel: Kolaps #1: Pavel Barša: Postavení Evropské unie v mezinárodní politice je trapné. In web A2arm, 22. 2. 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V prvním díle nové podcastové série Kolaps byl hostem profesor Pavel Barša z Ústavu politologie Filozofické fakulty UK. V takřka hodinovém interview jsme se věnovali situaci na Blízkém východě, prohře labouristů v britských volbách a budoucnosti levicové politiky.

Nový rok začal velmi drasticky. Spojené státy dronovým útokem zavraždily íránského generála Kásima Sulejmáního na letišti v Bagdádu. Od tohoto problematického útoku jsme se s politologem Pavlem Baršou dostali až k obecným otázkám dnešní mezinárodní politiky a především k měnícímu se postavení USA. Proč podle Barši už v současnosti není světová válka možná a jak vypadají dnešní válečné strategie? Prohru Jeremyho Corbyna v britských parlamentních volbách mnozí komentátoři považují za definitivní porážku levicové politiky, ale je tomu skutečně tak? Existují v současné Evropě vůbec nějaké dobré příklady levicového vládnutí? Můžeme říct, že je levicová politika momentálně v hluboké krizi? A jak by se z ní mohla dostat? A co na to KSČM? Podcast Kolaps připravují a moderují redaktoři Alarmu Jan Bělíček a Pavel Šplíchal.

Lit.: Bělíček, Jan – Šplíchal, Pavel: Kolaps #2: Daniel Prokop: Nejsme rovnostáři. České výdaje na sociální stát jsou podprůměrné. In web A2arm, 6. 3. 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Hostem podcastové série Kolaps je sociolog Daniel Prokop, který nedávno vydal knihu Slepé skvrny. Hovořili jsme o mýtu rovnostářského Česka, ideologické zaslepenosti, populismu, migrační krizi i problémech českého daňového systému.

Kniha Slepé skvrny sociologa Daniela Prokopa sbírá od začátku ledna, kdy vyšla, jednu pozitivní recenzi za druhou, navíc od kritiků z různých částí názorového spektra. Prokop se v ní zaměřuje na chronické problémy české společnosti, jakými jsou chudoba, sociální vyloučení, vzdělávání, diskriminace, rasismus nebo majetková nespravedlnost. Jeho sociologické analýzy překvapují svou přesvědčivostí a schopností vyvrátit mnohé stereotypy a mýty, které si o sobě tak rádi vytváříme. Od střízlivé analýzy české společnosti a politiky jsme se dostali ke kritice daňových rájů a globálního kapitalismu, který za posledních sto let udělal podle Prokopa pro snížení chudoby a nerovností opravdu velmi málo.

Lit.: Bělíček, Jan – Šplíchal, Pavel: Kolaps #3: Zora Hesová: Musíme opustit jazyk kulturních válek. In web A2arm, 30. 3. 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: S politoložkou a arabistkou Zorou Hesovou jsme diskutovali o konzervativních revolucích, kulturních válkách, islámu, křesťanství nebo o volbách na Slovensku.

Dalším hostem podcastu Kolaps byla Zora Hesová, odborná asistentka v Ústavu politologie Univerzity Karlovy, která se věnuje kulturním válkám, islámské politice a ideologii a v poslední době také konzervativnímu obratu v politice na Západě. „Dlouho jsem se zabývala islámskou filosofií a politikou v islámských zemích a také osudy arabského jara, které se od velké mobilizace ve prospěch svobody a schopného státu, posunulo k tomu, že ve všech těch zemích zavládlo obnovené státní autoritářství nebo veškerou politiku ovládly náboženské konzervativní islámské skupiny, anebo skupiny, které definovaly politiku jako boj o identitu,“ říká Hesová. Když se začala podobná politika o pár let později silně projevovat i na Západě, začala se o ni více zajímat.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)