Upír LTD (1993)

Josef Nesvadba. Povídka. Na co jezdí vaše auto? Dejte si pozor, některé vozy vysávají nejenom peněženku… Režie Petr Lokaj.

Účinkuje Tomáš Jirman.

Nastudovala Ostrava v roce 1993. Obnovená premiéra 8. 8. 2020 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.;24 min) v rámci cyklu Sci-fi léto na Vltavě. 

Lit.: Mačas,  Dominik - Drvotová, Vladana - Hajžinová, Barbora: Einsteinův mozek a další povídky mistra české sci-fi Josefa Nesvadby. In web ČRo 3 Vltava, 8. 8. 2020 (článek). – Cit.: Sci-fi tvorba pro něj znamenala nejen žánr a styl, ale stala se mu prostředkem k vyslovení názorů na život i budoucnost celé planety. Poslechněte si tři vědeckofantastické povídky Josefa Nesvadby, které v době prudkého civilizačního rozvoje otevírají složité otázky po osobní i společenské identitě člověka a zdůrazňují trvalé mravní hodnoty. (…) Na co jezdí vaše auto? Dejte si pozor, některé vozy vysávají nejenom peněženku… Povídka Upír LTD přináší motiv, který později inspiroval scénář k filmovému hororu režiséra Juraje Herze Upír z Feratu. Jsme v období studené války v Anglii. Hlavní hrdina příběhu proniká z šedivého socialistického Československa za železnou oponu. Poznává záhadného muže, který mu půjčí kvalitní závodní vůz. Tak kvalitní, až jiná auta na silnici zastavují, zatímco on uhání raketovou rychlostí. Pocit blaha se stupňuje, když potká krásnou, provokativní dívku Zuzanu. Jakou cenu za pocit životní výhry zaplatí? A nezaplatili už jiní předtím?

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)