Reflexe: Film! – Tvář vody (2018)

Film Tvář vody režiséra Guillerma del Tora recenzuje Ondřej Pavlík. Snímek je největším oscarovým kandidátem, pohádkové drama se Sally Hawkinsovou v hlavní roli má 13 nominací. A pozoruhodné, ale málo známé rané filmy Věry Chytilové, které jsou k vidění exkluzivně na webu Vltavy, představuje filmová historička Stanislava Přádná. Připravili Pavel Sladký a Šárka Gmiterková.

Natočeno 2018. Premiéra 14. 2. 2018 (ČRo 3 Vltava, 13:00 h). Repríza 14. 2. 2018 (ČRo 3 Vltava, 23.00 hodin).

Lit.: Sladký, Pavel – Gmiterková, Šárka: Filmy Věry Chytilové zdarma. Podívejte se na 4 rané snímky nejlepší české filmařky. In web ČRo 3 Vltava, 14. únor 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Nabízíme vám čtveřici málo známých studentských snímků Věry Chytilové. K vidění budou do konce února.

Věra Chytilová byla autorka zásadních děl jako Sedmikrásky, Ovoce stromů rajských jíme, Hra o jablko nebo Dědictví. Proslula formálními a výtvarnými experimenty, ale také ostrou satirou útočící na dobové společenské a morální klima. 12. března si připomeneme 4 roky od její smrti a ve spolupráci s FAMU vám nabízíme kolekci její rané tvorby, kam spadají snímky Zelená ulice, Kočičina, Strop a Žurnál FAMU: první občasník.

Právě o nich jsme také mluvili ve filmovém pořadu Reflexe se Stanislavou Přádnou, filmovou historičkou a docentkou působící na Katedře filmových studií FF UK, která se specializuje na českou novou vlnu. Na plátně budeme mít unikátní možnost vidět filmy Věry Chytilové v Divadle DISK 12. března.

„První dva filmy, Zelená ulice a Kočičina jsou originální a můžeme na nich vidět vlivy, která Věra Chytilová přijímala jako studentka. Byli to například tvůrci sovětské montážní školy. Například Dziga Vertov učaroval Chytilové i jejím kolegům,“ říká Stanislava Přádná.

„Oproti svým kolegům je vidět, že Věra Chytilová od začátku cílevědomě usilovala o to být autorskou filmařkou. Například Kočičina originálním způsobem těží z Franze Kafky,“ dodává v Reflexích Stanislava Přádná.

Strop je absolventským filmem Věry Chytilové. „Člověk by si měl laťku svých cílů dávat vysoko, tvrdila vždy Chytilová,“ říká Stanislava Přádná. Svědčí o tom i dlouhometrážní debut O něčem jiném, který konfrontuje dvě ženy, gymnastku Evu Bosákovou a Věru, ženu v domácnosti. Jím se filmařská kariéra první dámy českého filmu rozjela naplno.

Lit.: Pavlík, Ondřej: Tvář vody. Amélie z černé laguny. In web ČRo 3 Vltava, 13. únor 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit: Recenze oscarového favorita se 13 nominacemi, který přepíná mezi znepokojivými výjevy z doby studené války a únikem do pohádkové fantazie.

Mexickému režisérovi Guillermu del Torovi se konečně podařilo to, co jeho generačně spříznění amigos, Alejandro González Iñárritu a Alfonso Cuarón, dokázali už v předchozích letech. Třináct nominací na Ceny Akademie pro snímek Tvář vody je téměř jistou předzvěstí velkého oscarového sukcesu, tedy něčeho, na co del Toro doteď nebyl vůbec zvyklý. Dává proto smysl se ptát, co za náhlým obratem v kariéře tohoto bodrého zavalitého sympaťáka stojí.

Del Toro se vždy profiloval jako zručný realizátor fantaskních námětů, přičemž řada z nich, Ďáblova páteř, pokračování upírského filmu Blade nebo gotický Purpurový vrch, vydatně čerpala z hororových konvencí. Když režisér dostal příležitost pracovat s většími rozpočty, upsal se dvojdílné adaptaci komiksového Hellboye nebo si plnil své klukovské sny ve velkolepém blockbusteru Pacific Rim – Útok na zemi, navazujícím na tradici japonských monster filmů a seriálů o bojových robotech. To vše jsou přitom typy snímků, které se s akademiky spolehlivě míjejí. Jsou zkrátka považovány za příliš nízkou, nedospělou a v jádru brakovou zábavu, která má daleko do oduševnělého umění, typicky oceňovaného na Oscarech.

Spojení hororu a divácky vstřícné komedie

V Tváři vody del Toro na jednu stranu dále rozvíjí svoji fascinaci nadpřirozenými příšerami a dalšími pokleslými motivy. Snímek by se dal považovat za remake padesátkového amerického hororu Netvor z černé laguny, v němž se rovněž tým vědců zmocní humanoidního obojživelníka původem z Amazonie. Stejně jako v tomto filmu, i v Tváři vody se mořský muž zamiluje do lidské ženy, tentokrát němé uklízečky Elisy. A stejně tak je tu největším monstrem nikoli samotný netvor, nýbrž vykořisťovatelský člověk, který živočicha pod záminkou vědy a pokroku brutálně vytáhne z jeho přirozeného prostředí.

Nepřehlédnutelné hororové prvky, jako amputované prsty válející se v tratolišti krve nebo ukousnuté kočičí hlavy, ale Tvář vody na druhou stranu propojuje s uhlazenou, kultivovanou poetikou svérázných, lehce vyšinutých romantických filmů. Elisa předvádí uhranutému netvorovi muzikálový tanec s koštětem, jindy za zvuků konejšivé harmoniky zasněně hledí z okna autobusu. V těchto momentech snímek nejvýrazněji připomene divácky vstřícnou tvorbu francouzského režiséra Jeana-Pierra Jeuneta, konkrétně jeho nesnesitelně milou, kouzelně abnormální romanci Amélie z Montmarteru.

Pro oscarový úspěch Tváře vody je ale možná ještě důležitější to, že jde otevřeně vstříc současným liberálním hodnotám. Politické přesahy jsou přitom další věc, která se v del Torových filmech dosud vyskytovala spíše jen latentně. Zřejmě nejvýrazněji v kritikou vřele přijatém Faunově labyrintu, kde magicko-realistický příběh dvanáctileté dívky režisér zakořenil v hrůzách frankistického Španělska. V Tváři vody, situované do období studené války, se však del Toro poprvé systematicky vyjadřuje k americké kultuře, jejím posedlostem a ideálům.

Perspektiva obětí. Perspektiva úniku

Podle melodramatické logiky jsou tu postavy poměrně čitelně dělené na ty, které jsou všelijak utlačované, minoritní a schopné soucitu, a na ty, které zosobňují dominantní řád a vynucují si jej zcela bezohledně. Na straně outsiderského dobra tak kromě Elisy s hispánským příjmením Esposito stojí i její černošská kolegyně nebo postarší homosexuální soused Giles. Straně zla pak vévodí démonický plukovník Strickland, který se k personálu tajné laboratoře chová majetnicky a přezíravě a zajatého mořského muže neváhá týrat bolestivými elektrošoky.

Tvář vody přitom nezůstává jen u jednotlivých hrdinů či padouchů, ale zároveň se odpoutává k širší společenské kritice. Fašistického Stricklanda, mezi jehož oblíbené čtivo patří motivační příručky, snímek překvapivě odhalí jako patriarchu klasické nukleární rodiny s domácností vybavenou jako z dobového katalogu. Když si později Strickland kupuje pod nátlakem úlisného prodejce nové auto, je to jeden z drobných poukazů na všudypřítomnost konzumu a otupujícího vlivu reklamy. Film tak proti sobě staví nejen skupiny postav, ale také obecnější hodnotové rámce: sounáležitost, ochotu a nepředpojatost proti sobeckému, xenofobnímu a materialistickému jednání.

V jedné ze scén sleduje Elisa na návštěvě u Gilese televizi, na které právě běží zpravodajské záběry z násilného zásahu policie proti černochům. Giles rychle přepne na jiný kanál se zábavným programem a úlevně si vydechne. Tvář vody sice empaticky zaujímá perspektivu obětí, ale současně stejně tak „přepíná“ mezi znepokojivými výjevy a pohádkovým únikem. Problém jinak dobře míněného a svižně odvyprávěného del Torova filmu přitom není, že by byl snad politicky korektní, ale že na jedné straně odsuzuje naivní eskapismus a současně jej sám ve vrchovaté míře nabízí.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)