Dnešní Plus – Inaugurace prezidenta Miloše Zemana (2018)

Připravila Jana Přinosilová.

Hovoří komentátor Petr Nováček.

Natočeno 2018. Premiéra 8. 3. 2018 (ČRo Plus, 14:00 h.; 61 min.). K poslechu zde.

Lit.: Přinosilová, Jana – Nováček, Petr: Politici předvedli manifestační odchod. Výpad prezidenta byl nečekaný, hodnotí inauguraci komentátor Nováček. In web ČRo Plus, 8. 3. 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Ve čtvrtek odpoledne složil Miloš Zeman prezidentský slib. Zahájil tím své druhé pětileté funkční období. V projevu Zeman popisoval problémy uplynulého období a za jeden z nich označil jakousi manipulaci veřejnosti. Jmenoval noviny, které vlastní podnikatel Zdeněk Bakala. Novináři v nich pracující by prý neměli mít úctu. Za nevyváženost kritizoval Českou televizi. Při těchto slovech část zákonodárců odešla z Vladislavského sálu.

Jako první opustila prostor Miroslava Němcová z ODS. Odešel i senátor Václav Chaloupek, poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek nebo předseda strany Jiří Pospíšil.

Komentátor Petr Nováček říká, že se stává, že politici opouštějí sál i při tak slavnostní události, jako je inaugurace, ale při té minulé to nebylo tak masivní jako dnes. 

„Tohle byl manifestační odchod, který chtěl dát najevo politické stanovisko určité části politického spektra, protože výpad prezidenta vůči panu Bakalovi a České televizi, vůči médiím a zahrocený invektivou vůči politické straně TOP 09, ten byl asi nečekaný. Takové věci se v inauguračních projevech slyší málokdy, ty bývají státoprávnější,“ hodnotí Nováček.

Podle jeho názoru byla možnost, že prezident pojme druhý inaugurační projev smířlivěji. S potěšením zaregistroval, že ve výčtu „zločinných médií“ tentokrát chyběl Český rozhlas.

„Je to krajně nemoudré, když si proti sobě politik staví média, nota bene do takhle široké fronty. Na Západě existují také takové spory, proslulá média, která jsou ostrá a skandalizující a proti nim pak politici vystupují, ale Miloš Zeman to bere šmahem. Média, ať se mu to líbí nebo ne, zatím mají vliv na veřejnost, tak to nikdy pro toho politika a věc, kterou zastává, nemůže být dobré.“

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Jednou byl Zeman zvolen, je hlavou státu, tak si zaslouží jistou úctu. Odchod některých poslanců byl tudíž nevhodný.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)