Host do domu – Hugo Mensdorff-Pouilly (2018)

Vnitřní svoboda s vnější nesvobodou vůbec nesouvisí, říká poslední příslušník rodu Mensdorff-Pouilly, který se narodil na boskovickém zámku. Pan hrabě Hugo, letos 89letý, bude vyprávět o nelehkém životě, prostoupeném hodnotami, které bychom si měli neustále připomínat. K poslechu i na boskovický zámek, empírový klenot Moravy, vás zve Jitka Novotná.
Natočeno 2018. Premiéra 21. 5. 2018 (ČRo 2 Praha, 11:04 h). K poslechu zde.
Lit.: Novotná, Jitka – Horálková, Elena: „Co se stalo v 50. letech, nepřeju nikomu,“ říká hrabě Hugo Mensdorff-Pouilly. In web ČRo 2 Praha, 21. 5. 2018 (článek + nahrávka  k poslechu). – Cit.: „Já se pořád snažím a pořád hřeším. Je to lidské. Ale láska všechno vyřeší,“ myslí si letos 89letý Hugo Mensdorff-Pouilly,

Přestože je šlechticem, pracoval i jako dělník. Byl řidičem, umýval auta. „A co se mi stalo? Nic. Nezbývalo mi nic jiného a musel jsem koukat, abych uživil rodinu,“ vzpomíná letos 89letý šlechtic.

Empírový klenot Evropy, tak se říká boskovickému zámku, na kterém zanechaly stopy pobyty různých armád. „Ale to, co se stalo v 50. letech, nepřeju nikomu. Spodní vody dostaly zelenou,“ komentuje Hugo Mensdorff-Pouilly vyvlastnění zámku a odchod rodiny do ciziny.

Sám je posledním příslušníkem rodu Mensdorff-Pouilly, který se narodil na boskovickém zámku. „Zatím je po celém světě Mensdorffů dost. Poslední setkání bylo loni v Boskovicích. Všechno je to ale už jiná generace a mě už to nebaví.“

Proč českoslovenští vojáci nesměli chodit v zámku v okovaných botách? Jak vzpomíná na své dětství, mládí a rodinného přítele Rafaela Kubelíka? Poslechněte si ze záznamu.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)