Pro a proti – Platby na festivalech (2018)

Spor o platební náramky na hudebních festivalech a koncertech se přenesl i na půdu debaty Pro a proti. O tom, jestli tyto čipy pomáhají návštěvníkům a zabraňují vytváření front u stánků, nebo jim ztěžují život a zisk z nich mají jen pořadatelé. Připravila a moderuje Veronika Sedláčková.

Hovoří organizátor festivalů David Gaydečka a hudební publicista Ondřej Bezr.

Natočeno 2018. Premiéra 20. 7. 2018 (ČRo Plus, 9:34 h.).

Lit.: Erhart, Michael – Sedláčková, Veronika:  Bezhotovostní platby na festivalech? Poplatky za náramky jsou drzost, kritizuje novinář. In web ČRo Plus, 20. červenec 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Velké letní festivaly letos kromě hudby řeší nové způsoby organizace, včetně bezhotovostních plateb. Zákazníci si například mohou koupit občerstvení prostřednictvím speciálních čipů v náramcích. Novinka ale má i své kritiky.

„K placení byly vynalezeny peníze. A jejich vyšší forma jsou bezkontaktní platební karty, které fungují úplně stejně jako naše náramky. Akorát si je nemusíte nijak dobíjet,“ říká kulturní redaktor Lidových novin Ondřej Bezr.

Vadí mu, že tento systém vyžaduje po návštěvníkovi práci navíc, zvlášť když se ceny vstupenek pohybují v řádu tisíců korun.

„Řada provozovatelů cashless systémů (pozn. red.:−bezhotovostních), co jsem v poslední době zažil – festivaly Metronome a Aerodrome nebo koncert Rolling Stones – chtěli všude aktivační nebo refundační poplatky,“ kritizuje Bezr. „Ale 50 korun, což se tady stalo standardem, je už moc,“ dodává s tím, že poplatky by měly být v řádech několika korun.

Chtít další peníze za něco, bez čeho se na festivalu neobejdete? To považuji vysloveně za drzost. Ondřej Bezr

Podle Bezra chtějí mít pořadatelé hlavně přehled o tržbách stánkařů, náramky tak zavádějí hlavně kvůli sobě. „Mají ale i přesný přehled o každém vašem kroku a chování… To je fajn, když se hledá terorista, ale já terorista nejsem a trošku mi vadí, že někdo má sjetinu toho, jak jsem se na festivalu pohyboval,“ doplňuje.

Placení stojí peníze

Naopak podle organizátora hudebních festivalů Metronome a United Islands Davida Gajdečka mají náramky přínos pozitivní: „Může být rozpoznán na bráně, která vás může vypouštět a vpouštět zpátky. Ví se, jestli jste zrovna na festivalu, nebo ne. To může být plus, když se někdo ztratí.“

Cashless systém je jedna z dalších služeb a všechno má své náklady. Něco je zakalkulované ve vstupence, něco v občerstvení. Rozhodli jsme se bezhotovostní placení ponechat zvlášť a účtovali jsme refundační poplatek. David Gajdečka

Gajdečka poukazuje i na to, že pořadatelé mají náklady i s hotovostními platbami. „Na festivalu se někde skladuje vysoká hotovost, která se musí do banky převážet. A když nám dodá bankomat přímo na festival, jsou to zas další náklady pro banku,“ upozorňuje.

„Jedním z hlavních důvodů je získávání dat. Nejen, jestli se vytočilo víc či míň piva, ale i o to, jaký byl provoz ve festivalových zónách, nebo kde se tvořily fronty. Festival tak můžeme dál vylepšovat,“ dodává Gajdečka.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)