Pro a proti – Senátní duel v Třebíči (2018)

V plném proudu je kampaň mezi prvním a druhým kolem senátních voleb, v místech, kde je nutné křesla v horní komoře doplnit. Mezi jinými se to týká i Třebíče. Nabídneme vm duel uchazečů, kteří se tu dostali do cílové rovinky.

Hovoří kandidát za hnutí ANO Miroslav Michálek a Hana Žáková, kandidátka z hnutí Starostové a nezávislí.

Natočeno 2018. Premiéra 11. 10. 2018 (ČRo Plus, 9:34 h).

Lit.: Pavlíček, Tomáš – Erhart, Michael:  Boj o Senát na Třebíčsku: Hana Žáková (nestranice za STAN) a Miroslav Michálek (nestraník za ANO). In web ČRo Plus,  11. říjen 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V senátním obvodu č. 53 na Třebíčsku se o křeslo senátora utkají dva nováčci z protichůdných sil na politické scéně: notář Miroslav Michálek (nestraník za ANO) a starostka obce Koněšín Hana Žáková (nestranice za STAN).

Žákovou ke kandidatuře do Senátu vedla dvacetiletá zkušenost z komunální politiky a zákony, které jí jako starostce komplikují život. Jde prý například o zákon na ochranu půdy, kvůli kterému teď obec nemůže čerstvě nabyté pozemky využít pro stavbu rodinných domů.

Pokud jde o senátorské priority, Žákovou trápí nedostatečná podpora spolků a neziskových organizací a také doprava, především pak spojení na Prahu. V horní komoře by také chtěla získat podporu pro výstavbu dalších dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany.

Souhlasila by ale například i s trvalým úložištěm jaderného odpadu v regionu? „Logicky bych se musela zastat našeho regionu. Pochopitelně bych byla proti,“ reaguje Žáková s tím, že vytipování vhodných lokalit je úkolem státu. Pokud by padla volba na Třebíčsko, žádala by kompenzace pro občany a bezpečnostní záruky.

Na Třebíčsku toho už máme hodně: jadernou elektrárnu, povrchové úložiště jaderného odpadu a další omezení. Hana Žáková

Mandát zastupitelky Koněšína by si Žáková chtěla podržet i v horní komoře, ve které by chtěla být prodlouženou rukou pro celý region. Zároveň si chce udržet kontakt s obcí, aby viděla, jaký na ni mají dopad zákony.

O odpad se musíme postarat

Podle jejího protikandidáta Miroslava Michálka by se ovšem senátor měl svému mandátu věnovat naplno. Sám by se své notářské praxe nevzdal, protože úřad je vázán na jeho osobu, má prý ale trvalého zástupce, který ho může plně zastoupit.

S Žákovou se shoduje na potřebě rozšíření Dukovan a jako senátor by to chtěl prosazovat, byť připouští, že rozhodnutí je na exekutivě. Inspiruje se v aktivitách sdružení Energetické Třebíčsko, které vede bývalý senátor Vítězslav Jonáš.

„Pořádají kulaté stoly a semináře, vysvětlují a zvou si hosty. Tuto jejich činnost bych chtěl přenést i na půdu Senátu,“ uvádí Michálek.

Jaderná elektrárna produkuje odpad a my jsme povinni se o něj postarat. V domácnosti také nemůžeme odpad hodit sousedovi na zahradu. Miroslav Michálek

Pokud jde o hlubinné úložiště jaderného odpadu, konečné rozhodnutí je podle něj na státu. Problém ale vidí v tom, že dvě z možných lokalit se dotýkají okolních obcí, kde proti tomu protestují. „Pokud by průzkumy prokázaly, že jde o nejlepší podmínky pro uložení a že je to stoprocentně bezpečné, tak bych se proti tomu logicky nemohl postavit,“ vysvětluje.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)