Host Jana Pokorného – Tomáš Sedláček (2018)

Poměry a vztahy v EU dovede srozumitelně popisovat jako seriálovou zápletku ze Hry o trůny. Ekonom Tomáš Sedláček vůbec dovede dávat věci do souvislostí. O čem je jeho nová kniha? A je podle něj ještě po sto letech něco zajímavé na hospodářství první republiky, poznamenaném krizí a velkou nezaměstnaností? Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Moderuje Jan Pokorný.

Natočeno 2018. Premiéra 15. 11. 2018 (ČRo 1 Radiožurnál, 9:06 h.).

Lit.: Švarcová, Alžběta – Pokorný, Jan: Přestaňme se vymlouvat na dědictví komunismu. Mysleme na to, čím chceme být, říká Tomáš Sedláček. In web ČRo 1 Radiožurnál, 15. listopad 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Poměry a vztahy v EU dovede srozumitelně popisovat jako seriálovou zápletku ze Hry o trůny. Ekonom Tomáš Sedláček zkrátka dovede dávat věci do souvislostí. A právě mu vychází nová kniha.

Se svou knižní novinkou s názvem Druhá derivace touhy má Tomáš Sedláček velké plány. Má jít totiž o první díl chystané trilogie. „Jde o filozoficko-etické úvahy, druhá kniha s názvem Digitální teologie se bude věnovat digitalizaci. Třetí díl s názvem Pravdoláskaři a bohémové se pak bude zabývat situací v České republice a našimi prekériemi,“ popisuje ekonom.

Ale od plánů zpátky k současnosti. První díl trilogie s názvem Druhá derivace touhy už je totiž v prodeji. Její podtitul – Člověk duše-vnější – je přitom chytrá slovní hříčka. „Naše duše dnes je vně, v institucích. Třeba etika se stěhuje ze srdce člověka do institucí. Člověk už se nemusí starat o své rodiče, protože to za něj dělá důchodové pojištění,“ vysvětluje ekonom.

A věří, že tyto úvahy, které vtělil do knihy Druhá derivace touhy, budou platit i za sto let. „Své články jsem psal s touhou, aby nepomíjely. Mikrokomentáře, které za týden už nemají smysl, jsou pěna dnů,“ říká.

Výmluva na minulost

Tomáš Sedláček ve studiu Radiožurnálu naproti Janu Pokornému usedl v době, kdy se Česko připravuje na nadcházejí oslavy 29. výročí sametové revoluce. Není proto divu, že se moderátor Tomáše Sedláčka zeptal i na jeho známý výrok, podle kterého Čechům pojem „postkomunistická země“ slouží jako výmluva.

Dědictví komunismu existuje. Ale měli bychom se na něj přestat vymlouvat. Myslet na to, čím chceme být. Ne na to, čím jsme byli. Tomáš Sedláček

„První republika trvala dvacet let. A co jsme tenkrát stihli postavit? Jaké jméno jsme si vydobyli?“ připomíná Tomáš Sedláček. „V první republice jsme o sobě nehovořili jako o postrakouském státu, neexistovala výmluva, že ‚Rakousko-Uhersko může za to nebo za ono’. Zato dnes se i mladší studenti stále ještě uchylují k výmluvě o dědictví komunismu.“

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)