Milá Máničko, tvůj Tomo (2018)

Reportáž připravila Saskia Mišová.

Hovoří projektová manažerka z Nadace Tomáše Bati ve Zlíně Gabriela Culík Končitíková.

Připravil ČRo Zlín v roce 2018. Premiéra 4. 12. 2018 (ČRo Zlín, 5 min.) v cyklu  Den ve Zlínském kraji.

Lit.: Mišová, Saskia: Milá Máničko, tvůj Tomo. Unikátní dokumenty ukazují i lásku Tomáše Bati k ženě Marii. In web ČRo Zlín, 4. prosinec 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Nadace Tomáše Bati získala originální dokumenty a dopisy Tomáše Bati.

Sonja Ingrid Baťa byla manželkou Tomáše Bati juniora. Když 20. února 2018 zemřela, odkázala Nadaci Tomáše Bati ve Zlíně zajímavé dokumenty.

V pořadu Naše století Českého rozhlasu Zlín o nich mluvila projektová manažerka z Nadace Tomáše Bati ve Zlíně Gabriela Culík Končitíková.  Některé jsou velmi osobní, jsou tam třeba svatební oznámení s osobním dopisem.

„Jsou to ale i důležité profesní dokumenty, jako třeba pasy Tomáše Bati nebo jeho celoroční celorepubliková jízdenka na vlak z roku 1931. Tu měl i ve chvíli, kdy by ředitelem světového koncernu,“ uvedla manažerka.

Zajímavé jsou i osobní dopisy. „Jsou to třeba velmi krátké dopisy ze Spojených států, které ukazují, jak měl Tomáš Baťa rád svoji Marii,“ dodává Gabriela Culík Končitíková.

Součástí dokumentů jsou i osobní kuchařky Marie Baťové, jde o stovky receptů v češtině a němčině.

„Jsou tam velmi jednoduché recepty na sladké jídlo a taky složité na masitou stravu,“ uvedla manažerka Nadace Tomáše Bati. Ta plánuje kuchařské recepty vydat, nejprve chce nabídnout právě sladká jídla.

 

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)