Osobnost Plus – Sabina Slonková (2019)

Sabina Slonková, šéfredaktorka a vydavatelka investigativního webu Neovlivní.cz. Těm, kteří tvrdí, že tu investigativní žurnalistika skončila, dokazuje opak. Píše skoro 30 let a mnohým politikům překážela. Moderuje Barbora Tachecí.

Natočeno 2019. Premiéra 18. 2. 2019 (ČRo Plus, 10:34 h).

Lit.: Chvátalová, Kateřina – Tachecí, Barbora: Nejsem tvrďačka. Některých lidí z mých kauz mně bylo líto, říká Sabina Slonková. In web ČRo Plus, 18. únor 2019 (článek+ nahrávka k poslechu). – Cit.: Sabina Slonková získala své první novinářské ceny ještě před třicátými narozeninami a od té doby její kariéru provázejí nejen další ocenění, ale také komplikace. Od výhružek a objednávky úkladné vraždy její osoby po o něco méně dramatický, přesto významný  odchod z místa šéfredaktora předního českého deníku, z morálních důvodů…

„Nejsem tvrďačka, to vědí lidé, kteří mě znají blíž. Zdání klame,“ říká o sobě investigativní novinářka a dodává:

„Mockrát se stalo, že mě něco silně zasáhlo. Ale to musí znát i jiné ženy. Když emoce tryskají z muže, tak to okolí přijímá úplně jinak, než když tryskají z ženy. Žena musí automaticky pracovat s argumentem toho, že když dá průchod svým pohnutkám, bude pak považovaná za hysterku. Což může v důsledku vést k tomu, že nebude nasloucháno tomu, co říká. To mě naučilo si emoce kontrolovat. A pak je tu druhá věc. Do mých emocí nikomu nic není. Je to, myslím, druh obrany.“

Nepamatuji si, že bych za posledních deset let prohrála nějaký soud. Sabina Slonková

Slonková na druhou stranu také přemýšlí o tom, jestli sama při práci na odhalování ilegálních kauz někomu výrazně neublížila.

„Vlastně skoro vždycky. Pokud nepíšete jen o případech, kde jde o zjevné krádeže. Mohou to být i obyčejná lidská pochybení. Když s takovým člověkem pak mluvíte, vidíte, že to prostě jen zvoral. Pak vám toho člověka je prostě líto,“ říká.

Novinářka Sabina Slonková je držitelkou ocenění za dlouholeté systematické působení v oblasti investigativní žurnalistiky a šéfredaktorkou a vydavatelkou nezávislého investigativního webu Neovlivní.cz a tištěného magazínu. Prošla redakcemi MF Dnes a Hospodářských novin, byla u rozjezdu prvního čistě on-line deníku Aktuálně.cz a placeného webu o zákulisí politiky Insider. Řídila MF Dnes pod majitelem skupiny MAFRA Andrejem Babišem, po půl roce dala výpověď. Od roku 2017 také spolupracuje s portálem Seznam.cz.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí se Sabinou Slonkovou. Dozvíte se ještě, jak vzpomíná novinářka na svůj odchod z deníku MF Dnes a na spor s majitelem skupiny MAFRA, kterou vložil do svěřenského fondu, Andrejem Babišem.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)