Interview Plus – Kateřina Šimáčková (2019)

Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková je hostem Interview Plus. Ústavní soud zřejmě čeká rozhodování o zdanění peněžitých náhrad pro církve. Jak těžké je soudit podobné kauzy, které sledují novináři i široká veřejnost a každý politik má na ně svůj názor? Dá se vyloučit ovlivňování soudů politiky? A jak dlouho bude Česká republika čekat na to, až se předsedkyní Ústavního soudu stane žena? Moderuje Jan Bumba.

Natočeno 2019. Premiéra 21. 2. 2019 (ČRo Plus, 11:34 h).

Lit.: Luptáková, Věra – Bumba, Jan: Doufám, že se alespoň jedna žena někdy stane předsedkyní nějakého soudu, říká ústavní soudkyně Šimáčková. In web ČRo Plus, 21. únor 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Být v Česku soudkyní Ústavního soudu je malý zázrak. Své o tom ví Kateřina Šimáčková, jedna ze dvou žen z celkem 15členného sboru našeho nejvyššího soudního orgánu, který má chránit ústavnost a základní lidská práva. V Interview Plus Jana Bumby připustila, že by si změnu velmi přála.

„Doufám, že to nebude trvat tak dlouho a žena se stane i předsedkyní Ústavního soudu,“ říká Kateřina Šimáčková. Zároveň prý věří, že se nějaká soudkyně dostane do čela alespoň nějakého soudu v ČR, tedy krajského, vrchního nebo nejvyššího.

Soudkyně si téma mužů a žen v justici „vzala za své“ a tvrdí, že jí současnost trochu připomíná základní školství z dob, kdy ji sama navštěvovala. Většina učitelského sboru jsou ženy, ale šéfuje jim ředitel. „Není to v tom, že bychom měli málo žen-soudkyň. Těch je daleko víc než mužů. Problém je v jejich rozvržení. Na okresních soudech je 65 % soudkyň, ale na nejvyšším jen nějakých 22−23 % žen.“

Kvóty? To (zatím) nechci

To, co Šimáčková ale teď nejvíc chce, je, „aby ženy měly větší podporu i v dalších rozhodovacích procesech. Snažit by se ale měly samy a vstoupit do pozic, které dokážou ovlivnit dění v této zemi.“

Na otázku, jestli by byla pro nějakou pozitivní diskriminaci nebo zavedení kvót na obsazování vysokých funkcí, odpověděla: „Dnes je důležitější, aby se široká veřejnost o problému vůbec dozvěděla. Na základě veřejné debaty se pak mohou přijmout i nějaká opatření… Třeba taková, aby se líp dařilo sladit pracovní a rodinný život.“

Podle soudkyně totiž mají ženy zpravidla větší podíl na péči, a to jak o děti, tak třeba o seniory. „Kdyby mohly víc zasahovat do rozhodování ve společnosti, tak by se tyto extrémně důležité otázky objevovaly daleko víc, a taky se řešily víc, než je tomu dnes.“

Znám plno šikovných žen

Sama prý už přemýšlela i nad otázkou, jestli by se větším podílem žen-soudkyň nějak změnily i verdikty. „Spíš to má víc symbolický význam. Protože také učím na právnické fakultě a už jen ten poměr u Ústavního soudu 13:2 tvoří pro studenty jistý model. Je to příklad toho, koho bychom asi v těch vysokých pozicích justice chtěli a koho ne.“

To vše prý Kateřina Šimáčková říká s vědomím znalosti „mnoha šikovných soudkyň, které by měly výborné dispozice pro to, aby rozhodovaly i na těch nejvyšších pozicích české justice.“

Víc si poslechněte v audiozáznamu rozhovoru Interview Plus Jana Bumby.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)