Mozaika – Taneční hodiny (2019)

Připravila Alena Rokosová.

Natočeno 2019. Premiéra 22. 3. 2019 (ČRo 3 Vltava).

Lit.: Rokosová, Alena: Jak najít společnou řeč, když si vůbec nerozumíme? Divadlo Ungelt uvádí Taneční hodiny. In web ČRo 3 Vltava, 22. březen 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Hry současného amerického dramatika a filmového scenáristy Marka St. Germaina zatím uvádělo jen pražské Divadlo v Řeznické. Dnes se k němu přidá další pražská komorní činoherní scéna – Divadlo Ungelt, které večer v české premiéře uvede hru Taneční hodiny v překladu Pavla Dominika.

Příběh Tanečních hodin začíná situací, kdy profesor environmentálních věd Ever přijde požádat svou sousedku, momentálně zraněnou tanečnici Sengu, aby ho naučila jeden tanec. V tu chvíli na sebe narazí nejen emocionální žena a racionální muž, ale také neurotypik a autista. „Mark St. Germain miluje ideový konflikt dvou rozdílných světů a v Tanečních hodinách to vyhrotil maximálně. Díky absolutní rozdílnosti postav se mu podařilo odvyprávět příběh o nutnosti si porozumět. Ever a Senga si nerozumí, nechápou se, nemohou si porozumět, to přichází až s přijetí jinakosti toho druhého,“ říká dramaturg a režisér inscenace Pavel Ondruch.

Hry Marka St. Germaina Relativita a Poslední sezení u doktora Freuda, které v české premiéře uvedlo Divadlo v Řeznické, vychází z literatury faktu. Postavy Tanečních hodin nemají své konkrétní historické předobrazy, ale i pro ně hledal autor inspiraci u reálných lidí. „Postavy jsou fiktivní, ale je znát jeho příprava. Říká, že mluvil s mnoha autisty, spoustu materiálu čerpal jak z literatury, tak z rozhovorů s přáteli. A tu samou rešerši dělal u postavy Sengy.“

Postavu Sengy ztvárňuje herečka Petra Nesvačilová. Do role autistického profesora Evera obsadil Pavel Ondruch o generaci staršího Miroslava Táborského.

Miroslav Táborský našel pro svou postavu inspiraci v knize O kolečko míň: můj život s autismem francouzského filosofa s českými kořeny Josefa Schovance, kterému byl diagnostikován Aspergerův syndrom. „Tento člověk je trochu můj Ever. Oba jsou profesory vysoké školy. V knize popisuje autistické myšlení s tím, že se nejedná o nemoc, ale o jiný způsob fungování mozku.“

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)