Osobnost Plus – Tono Stano (2019)

Tono Stano, fotograf. Má rád nahé tělo, protože jakýkoliv oděv ho prý na lidech ruší. Život mu změnila jediná fotografie s názvem Smysl. Je rád, že tak přelomová byla jen jedna – nechce být totiž fotografickým podnikatelem, chce být soustředěným umělcem. Moderuje Barbora Tachecí.

Natočeno 2019. Premiéra 14. 6. 2019 (ČRo Plus, 10:34 h.).

Lit.: Tesařová, Kateřina – Tachecí, Barbora: Bez kultury nelze důstojně existovat, míní fotograf Tono Stano. In web ČRo Plus, 14. červen 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Fotograf Tono Stano proslul nejen v Česku a na Slovensku především svými portréty a akty. „V procesu tvorby nejde ani tak o to, přicházet s něčím novým. Myslím, že podstatné je dopídit se věčné pravdy, která nás jako lidstvo provází,“ říká.

„A jako tvůrce máte tyto věčné pravdy aktualizovat, nebo jim najít estetické pozadí tak, aby mohly vyznít pro současníka,“ dodává.

Bez kultury nelze důstojně existovat

„Na celé mé tvorbě není nic racionálního,“ říká ke své profesi.

„Je to totální nadstavba, nepotřebujete to jíst. Lidé se bez ní obejdou. Je to kulturní činnost. Ale bez ní, ve stylu, kterým jsme to jako civilizace rozjeli, nelze důstojně existovat.“

Získávání nadhledu

Nepovažuje se za fotografa, který je pořád zavřený v laboratoři a stále něco zkoumá.

„Dělám různé věci. Například vážu mušky, chytám v moři ryby na tyto mušky, chodím s detektorem po lesích. Vše víceméně proto, abych se odstřihnul od zmatené reality, abych získal nadhled a abych dokázal vycítit podstatu a hodnotu,“ vysvětluje.

„Ve finále pak své poznatky přetavím do díla. Vracím se v něm znovu do přírody s jistým názorem, estetikou či vizuální představou a imaginativností.“

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Tono Stano bude hovořit především o své inspiraci lidským tělem v bezčasí, v této souvislosti také o kolekci umělého pubického ochlupení, které při focení používá.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)