Plus Speciál – Ústavní krize (2019)

Jak dopadne spor o ministra kultury? Moderuje Michael Rozsypal.

Hosty speciálu byli Kateřina Valachová – poslankyně ČSSD; Milan Znoj – politolog; Stanislav Grospič – poslanec KSČM; Petr Honzejk – komentátor Hospodářských novin.

Natočeno 2019. Premiéra 12. 7. 2019 (ČRo Plus).

Lit.: Rozsypal, Michael – Parkanová, Tea – Erhart, Michael: Valachová: Jsme připraveni v pondělí podat demise, pokud nebude dodržena koaliční smlouva. In web ČRo Plus, 12. červenec 2019 (článek+ nahrávka k poslechu). – Cit.: Prezident Miloš Zeman stále nepřijal demisi ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) ani nevyhověl premiérově žádosti o jeho odvolání. „Pan prezident má svůj názor na roli Antonína Staňka a na Michala Šmardu (ČSSD), kterého nepovažuje za ideálního kandidáta,“ prohlásil po čtvrteční schůzce Andrej Babiš (ANO).

„Pokud nebudeme mít možnost vyměňovat své ministry, určovat agendu podle programu sociální demokracie a mít pět ministrů, jak nám zaručuje koaliční smlouva, tak nemá smysl ve vládě být,“ říká poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD).

O případném odchodu z vlády se podle ní rozhodne příští týden:

„Musíme si zachovat politickou hrdost a to, že jsme suverénní stranou. Poslední věc, kterou bychom potřebovali, je, abychom se z hlediska svých požadavků, které navíc vyplývají z ústavy, stali směšnými.“

Záležet prý bude na tom, zda se premiérovi podaří přesvědčit prezidenta, aby respektoval ústavu, anebo podá kompetenční žalobu či podpoří ústavní žalobu. „My k tomu nenabádáme, ale pokud nebude dodržena koaliční smlouva, jsme připraveni v pondělí podat demise a odejít z koalice,“ zdůrazňuje Valachová.

Zbývají tři dny. My si nepřejeme pád koalice, jsme úspěšní v plnění koaličního programu, ale trváme na tom, aby se dodržovala koaliční smlouva a ústava. Kateřina Valachová

Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk nevylučuje, že dojde ke kompromisu.

Prezident by například mohl ministra kultury odvolat výměnou za další změny ve vládě, díky kterým by v ní získal větší vliv.

„Záleží na Staňkovi a na tom, jestli z toho Miloš Zeman nebude chtít vytlouct ještě víc. Protože on je ten, který vyhrává v každém případě,“ míní Honzejk.

Naopak sociální demokracie prý prohraje za všech okolností. Pokud ustoupí, bude směšná, a když položí vládu, její voliči to nepochopí, protože „neznají Antonína Staňka ani Michala Šmardu a ministerstvo kultury je jim šumafuk.“

Andrej Babiš ve čtvrtek na Hrad přinesl nějakou nabídku a pan prezident ji neakceptoval. Teď se bude hrát o to, jestli ji bude dál zvyšovat a zda bude akceptována. Petr Honzejk

Porušuje prezident ústavu?

„Sociální demokracie dala najevo, že nehodlá vycouvat, a pokud se nenaplní její požadavky, tak odejde z vlády. Ale to není žádné řešení situace. Problém je v tom, že premiér podal návrh na odvolání ministra, prezident ho odmítl a teď zkoumá důvody. To mu ústava neumožňuje,“ podotýká politolog Milan Znoj.

Pokud sociálnědemokratičtí ministři podají demisi, měla by padnout vláda: „Ale ona nepadne, protože premiér to bude zdržovat. Schvaluje se státní rozpočet a je pochopitelné, že to vládní koalice bude chtít dotáhnout,“ doplňuje.

Na páteční schůzce prezidenta s ministrem Staňkem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem by se podle Znoje mohl dohodnout kompromis, který by spočíval v tom, že sociální demokracie navrhne jiného kandidáta.

Poslanec Stanislav Grospič (KSČM) se ovšem domnívá, že prezident koná podle ústavy a vede jednání, a to s odvoláním na názor ústavního právníka Aleše Gerlocha: „Ústava říká, že prezident musí tento krok učinit, ale nestanovuje žádnou lhůtu,“ upozorňuje.

Věc podle něj může rozhodnout jedině Ústavní soud, sám by ale ústavní žalobu na prezidenta nepodpořil: „V současné době mě ta žaloba nepřesvědčuje o tom, že dochází k vážnému porušování ústavy.“ (…)

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)