Okolo češtiny – Perchta (2019)

Když se někdo jmenuje Perchta, tak už tento fakt sám o sobě stačí k tomu, aby dotyčná osoba po smrti někde strašila. Strašidelným jménem Bílé paní se zabýval Ondřej Bláha v jazykovém okénku.

Připravil ČRo Olomouc v roce 2019. Premiéra 10. 9. 2019 (ČRo Olomouc, 4 min.).

Lit.: Bláha, Ondřej: Bílá paní a její strašidelné jméno. In web ČRo Olomouc, 10. září 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Když se někdo jmenuje Perchta, tak už tento fakt sám o sobě stačí k tomu, aby dotyčná osoba po smrti někde strašila. Je to totiž jméno strašidelné a zvláštní.

Dodneška se zachovaly dopisy, které paní Perchta z Rožmberka, provdaná za pana Jana z Lichtenštejna, psala svému otci a svým bratrům. Paní Perchta se v nich jeví jako osoba v jádru hodná a laskavá, ale úplně zoufalá ze svého manželství, neradostného a plného všelijakých hádek a naschválů. Podle pověsti, kterou nejlépe do našich časů převyprávěl barokní historik Bohuslav Balbín, byla Perchta potrestána posmrtným neklidem a povinností strašit za to, že svému jistě problematickému a možná i zlému manželovi nedokázala ani na smrtelném loži jeho činy odpustit. Ale skutečnou příčinou pověsti – sám jsem Perchtu strašit neviděl a ani ji nechci vidět – je zřejmě něco jiného. Totiž právě to zmíněné jméno krumlovské Bílé paní.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)