Reflexe: Filozofie! – Dietetika – sestra filozofie (2019)

Pokusy o hledání současného světa – s nadhledem filozofickým i očima humanitních věd.  Připravil Petr Šourek.

Hosty jsou Hynek Bartoš z Ústavu filozofie a religionistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Radim Vondráček z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Natočeno 2019. Premiéra 12. 10. 2019 (ČRo 3 Vltava, 17:00 h.; 48 min.). Repríza 13. 10. 2019 (ČRo 3 Vltava, 6.00 hodin).

Lit.: Šourek, Petr: Dietetika – rodná sestra filozofie. Jak žít zdravě, dobře a krásně. In web ČRo 3 Vltava, 12. říjen 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: (…)  Řecká filozofie nevznikala ve vzduchoprázdnu. Publikum antických filozofů se stejnou vehemencí konzumovalo lékařské rady, jak si udržet zdraví, zbavit se nemoci nebo se dostat do kondice. Dietetika a filozofie se společně obracely na bohaté městské lidi, kteří trpěli nedostatkem pohybu, materiálním nadbytkem a měli čas zabývat se svým zdravím, předcházet nemocem a věnovat se kultivaci svých duševních schopností. O tom, co přesně četli a co jim antičtí lékaři i filozofové radili, Petr Šourek hovoří s filozofem Hynkem Bartošem, odborníkem na hippokratovskou medicínu. (….)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)