Diagnóza F – Jiřina Kosová (2019)

Jak poznáme, že nám běžná úzkost přerostla do úzkosti, kterou bychom měli začít řešit s odborníkem? Proč se stydíme za panické ataky? A je Robert de Niro panikář? Připravila Adéla Paulík Lichková.

Hovoří vedoucí lékařka Národního ústavu duševního zdraví Jiřina Kosová.

Lit.: Paulík Lichková, Adéla: S rizikem se má žít, ne se před ním chránit, říká o léčbě úzkostí psychiatrička Jiřina Kosová. In web ČRo Rádio Wave, 29. listopad 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Úzkostné poruchy patří mezi nejčastěji diagnostikované duševní poruchy dnešní doby. Mnozí lékaři o nich mluví jako o jedné z civilizačních chorob. Kromě lepší diagnostiky a toho, že se lidé méně bojí chodit k psychiatrům, stojí podle psychiatričky Jiřiny Kosové za nárůstem úzkostí také tlak dnešní doby, kterému jsme nuceni odolávat.

„Už to není jen o přežití ze dne na den, ale staráme se i o řadu problémů, o které jsme se dřív starat nemuseli – jak vypadáme, jakou pozici zastáváme, jaká bude naše pozice za deset let, a tisíc dalších věcí včetně toho, jestli se tváříme nebo netváříme dobře a jak se na nás dívají ostatní lidé,“ vysvětluje vedoucí lékařka Národního ústavu duševního zdraví Jiřina Kosová. „Věcí, které nás stresují, je čím dál tím víc a my zapomínáme, že bychom se měli zastavovat a hodně odpočívat,“ dodává.

Do nepohody se můžeme dostat nejen pod tlakem okolností, ale trochu i sami – stačí, když se zaměříme např. na nějakou část těla, jakýkoliv zdravotní problém, o němž začneme přehnaně uvažovat a věnovat se mu, a může to přerůst v potíž, která nám bude významně znepříjemňovat život. Nejjednodušší cestou, jak se nepříjemnému pocitu vyhnout, je chránit si své zdraví, popř. věnovat zvýšenou pozornost tomu, abychom se danému zdravotnímu problému vyhnuli. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)