Výlety s Vltavou – Mezi Labem a Úpou 1/5 (2009)

Po stopách pěti slavných Evropanů se od Labské louky až po Ratibořice vydala Eliška Pilařová.

Připravil Hradec Králové v roce 2009. Premiéra prvního dílu 17. 8. 2009  (14min.). Pořad ke stažení zde.

Obsah: 1. Pietro Andrea Mattioli a Labská louka (pondělí 17. 8.), 2. Prosper Piette de Rivage a Svoboda nad Úpou (úterý 18. 8. 2009), 3. Ludwig Gablenz a Trutnov (středa 19. 8. 2009), 4. Matyáš Bernard Braun a Kuks (čtvrtek 20. 8. 2009), 5. Kateřina Vilemína Zaháňská a Ratibořice (21. 8. 2009).

Pozn.: Po stopách pěti slavných Evropanů se ve čtyřiatřicátém rozhlasovém týdnu vypravíme s redaktorkou Eliškou Pilařovou do kraje mezi Labem a Úpou. Od vrcholků Krkonoš až po ratibořická luka, z časů renesance až po století devatenácté, budeme putovat za výjimečnými příběhy cizinců, kteří se navždy zapsali do české krajiny a ta zase do jejich životů. – Vyprávění první , nazvané Byliny z hor krkonošských, bude o italském lékaři a botanikovi Petru Ondřeji Mattiolovi , o jeho objevné cestě až k prameni Labe, a také o Mattioliho Herbáři, který se stal převratným dílem v dějinách přírodních věd, stejně jako po staletí jedním z obecně nejčtenějších Bylinářů.

Na výlet druhý se vypravíme do Svobody nad Úpou .Příběh nazvaný Via Piette vypráví o Prosperu Piettovi de Rivage, zvaném též „otec Krkonoš“, či „krkonošský Owen“. Tento belgický průmyslník se jako jeden z prvních cizinců rozhodl investovat v krkonošských horách a zapsal se do krajiny Východních Krkonoš nejen svými pokrokovými kulturními a sociálními názory.

Ve středu nás příběh Generál jeho Veličenstva, zavede na bojiště poslední války, která se odehrála na území Čech, skončila druhou největší evropskou bitvou 19. století a dodnes zůstala v paměti krajiny i lidí. Do války prusko-rakouské roku 1866. Nepůjde ale o známou bitvu u Hradce Králové, ale o výjimečný příběh generála Ludwiga von Gablenz a jediného vítězství poražených rakouských vojsk v bitvě u Trutnova. Na výlet čtvrtý, v příběhu nazvaném Mistr českého baroka, zamíříme do Kuksu za jedním z největších sochařů své doby Matyášem Bernardem Braunem. Jeho řada Ctností a Neřestí, anebo ve skalách u Žírče vytesaný Betlém, se staly neodmyslitelnou součástí tamní jedinečné barokní komponované krajiny.

Na závěrečný, pátý výlet cyklu mezi Labem a Úpou, nás autorka Eliška Pilařová v příběhu nazvaném Růže z Kuronska, pozve do Ratibořic za Kateřinou Vilemínou, vévodkyní Zaháňskou.Nejslavnější majitelka ratibořického panství, známá „paní kněžna“ z Babičky, byla na svou dobu nejen dámou velmi vzdělanou, ale i dobrou političkou. Její podíl na evropském dění je nesporný , stejně jako její světlá stopa v krajině ratibořického údolí.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)