Před 30 lety začal odsun sovětských vojsk z Československa (2020)

Připravila Blanka Mazalová.

Hovoří Pavel Urbášek, Josef Jařab.

Připravila Olomouc v roce 2020. Premiéra 26. 2. 2020 (ČRo Olomouc, 2 min.).

Lit.: Mazalová, Blanka: Před třiceti lety začali Československo opouštět sovětští vojáci. Jen v Olomouci jich bylo několik tisíc. In web ČRo Olomouc, 26. únor 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Z někdejšího Československa vyjel před 30 lety lety první vlak s tanky a další technikou okupačních sovětských vojsk. V Olomouci, kde sídlila jedna z největších posádek, začal odsun krátce po podepsání mezinárodních dohod 26. února v Moskvě. Podle údajů historiků město a nedaleký vojenský výcvikový prostor Libavá opustilo během následujících měsíců 30 tisíc vojáků.

„Mně se vybavuje demonstrace proti přítomnosti sovětských vojáků v Olomouci. Tenkrát se toho zúčastnilo kolem dvaceti tisíc lidí a konalo se to pod mottem všude dobře, doma nejlépe,“ vzpomíná na události před třiceti lety historik Pavel Urbášek. 26. února 1990 ministři zahraničních věcí Jiří Dienstbier a Eduard Ševardnadze v Moskvě podepsali dohodu o odchodu vojsk.

Podle Pavla Urbáška byl odchod nebývale klidný. Jiné vzpomínky má ale první porevoluční rektor Univerzity Palackého v Olomouci Josef Jařab. Po vyčerpávajících jednáních se sovětským generálem o převodu vojenských budov na univerzitu měl dokonce v zádech pistoli. „On říkal No, možná že odejdeme, ale až přijdou Němci, tak nás budete znovu volat. Odpověděl jsem mu, Pane generále, upřímně řečeno, to je těžké rozhodování mezi jednou a druhou okupací. On sáhl po pistoli a řekl Ven! V podvědomí jsem čekal poslední zvuk, který bych mohl slyšet, ale nic takového se nestalo,“ vzpomíná Jařab.

Po Sovětech zbyla v Olomouci také zhruba tisícovka bytů, „Jistou část těch bytů bylo nutné kompletně rekonstruovat, ale ta tisícovka bytů byla pro Olomouc potom docela výraznou posilou,“ vzpomíná Pavel Urbášek.

V Olomouci a blízkém vojenském újezdu Libavá bylo zhruba 30 tisíc sovětských vojáků. Olomoučané s nimi často prováděli nejen barterové obchody. „Sověti opravdu masově nabízeli zejména naftu a benzín, ale také elektro. Hlavně barevné televize,“ vzpomíná Urbášek.

Sověti byli ale také postrachem. Masově vykrádali chaty v blízkosti Olomouci. A ve čtvrti Břuchotín dokonce sovětský voják spáchal v roce 1981 podle Pavla Urbáška nejtragičtější zločin v tehdejším československu. „Utloukl ženu a dvě nezletilé děti. Víme, že dostal trest nevyšší, byl sovětskou stranou popraven,“ dodává historik. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)