On Air – Tomáš Procházka (2020)

Proč mají B4 v lásce staré nástroje a co kapela plánuje do budoucna? Dozvíte se v rozhovoru s jedním z jejích členů, Tomášem Procházkou.

Natočeno 2020. Premiéra 27. 2. 2020 (ČRo Rádio Wave, 11 min.).

Lit.: Havlínková, Tereza: „Vždycky jsme byli outsideři, i dnes se tak cítíme,“ říká Tomáš Procházka z kapely B4 oceněné Vinylou. In web ČRo Radio Wave, 27. únor 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: (…) Kapela vznikající na počátku nultých let v podstatě náhodou neskrývá svou lásku k dnes již historickým analogovým elektronickým nástrojům. Cenu Vinyla si odnesli poprvé už v roce 2011 za album Didaktik Nation Legendary Rock a v roce 2013 je porota nominovala znovu za patnáctihodinový koncert. Po albu Die Mitternachtsmaus, na které B4 nahráli coververze písní skupiny The Plastic People of the Universe, přichází s aktuální deskou roku Plastová okna.

„Cena za desku roku nemění to, že operujeme z okraje scény,“ říká kytarista kapely B4 Tomáš Procházka (kterou dále tvoří ještě David Freudl) a připomíná, že jsou kapelou z Lužických hor. V Novém Boru má kapela svoje zázemí, zkouší a nahrává. Svůj zvuk určený varhanami Vermona, analogovými klávesami Korg a Siel nebo replikou italských kvákadel ze šedesátých let mají stále, ale technologický rozvoj se jim nevyhnul. „Ty nástroje nás uhranuly svým zvukem a tím, jak se používají. Je to extrémně nepraktické, stále se to musí opravovat, ale samozřejmě dnes už používáme software,“ přiznává Tomáš. Legenda o kapele hrající kdesi v kůlně ale B4 stále provází.

„Je to vždycky signál, že si to aspoň někdo poslechl,“ popisuje úspěch u poroty cen Vinyla kytarista Tomáš. Jinak se podle něj pro kapelu nic moc nemění. „Pojedeme dál, stejným tempem, a možná za dva nebo tři roky vydáme další desku,“ dodává. Skupina B4 dlouhodobě spolupracuje s vydavatelstvím Polí5, zakladatel labelu Josef Jindrák také za kapelu převzal cenu v Lucerna Music Baru. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)