Den na Moravě – Jaroslav Štěrba (2020)

Jak se daří Jaroslavu Štěrbovi celou situaci zvládat a jak je nemocnice připravena na péči o pacienty pozitivní na Covid-19? Připravil Zdeněk Truhlář.

Hovoří Jaroslav Štěrba, ředitel FN Brno.

Připravilo Brno v roce 2020. Premiéra 21. 3. 2020 (ČRo Brno, 11:00 h.).

Lit.: Truhlář, Zdeněk: „Podpora veřejnosti je báječná, ceníme si jí,“ říká ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba. In web ČRo Brno, 21. březen 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: (…) Prvního ledna tohoto roku usedl do křesla ředitele Fakultní nemocnice Brno a už po necelých 100 dnech ve funkci musí profesor Jaroslav Štěrba čelit nebývalé výzvě zvládnout řídit chod zdravotnického zařízení v době mimořádné situace kvůli pandemii koronaviru. Další ránou byl útok na počítačové systémy nemocnice.

Fakultní nemocnice v Brně zatím podle ředitele Jaroslava Štěrby testuje na nový koronavirus jen vybrané lidi. Vzorky odebírá například všem, které pošlou hygienici, mají respirační příznaky či teplotu nebo je doporučí jejich obvodní lékař. „Zatím nevidíme důvod k plošnému testování lidí, kteří nemají žádné příznaky onemocnění.“

Počet lidí, kteří jsou schopni otestovat, se ale podle něj v posledních dnech prudce zvýšil. „Jsme schopni testovat stovky lidí. Začátkem příštího týdne se dostaneme na zhruba 1 500 testovaných vzorků denně.“

Pomohla v tom zejména Masarykova univerzita. „Lidé z laboratoří z Masarykovy univerzity z lékařské fakulty nastoupili do laboratoří nemocnice a pomáhají nám testovat, protože bychom nebyli schopni tak rychle dramaticky navýšit naše testovací kapacity,“ doplňuje Štěrba.

Provoz naopak podle něj komplikují někteří agresivní lidé, kteří se dožadují návštěvy nemocného. „Je to nepochopení toho, že jsme skutečně v mimořádné situaci a ta si vyžaduje mimořádná omezení. Individuální právo by mělo, alespoň v mých očích, ustoupit právu kolektivnímu na ochranu zdraví. Jak pacientů, kteří tu jsou, tak personálu.“ (….)

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)