Mordy a jiné příběhy z Cejlu (2020)

Rozhovor o knize Krvavý Bronx připravil Radek Štěpánek. Dramaturgie Alena Blažejovská.

Hovoří Michal Konečný.

Připravilo Brno v roce 2020. Webová premiéra 26. 3. 2020 (ČRo Brno, 12 min.) v cyklu Zelný rynk.

Pozn.: V době koronavirové krize se nepřipravovala nová vydání Zelného rynku, byly reprízovány samostatné dokumenty. Tento rozhovor tedy byl premiérován pouze na webu.

Lit.: Štěpánek, Radek – Blažejovská, Alena: Mordy a jiné příběhy z Cejlu. Kniha Krvavý Bronx přináší povídky předních českých spisovatelů. In web ČRo Brno, 26. březen 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Poslechněte si rozhovor Radka Štěpánka s historikem Michalem Konečným o knize, která chce přitáhnout pozornost k sociálně vyloučené lokalitě, tzv. brněnskému Bronxu.

Když v roce 1815 vytvořil adjunkt zemského stavebního ředitelství rytíř Ludvík Froschmayer ze Scheibenhofu plán města Brna, zakreslil na něj i všechna předměstí. Prostor tak zachytil těsně předtím, než se do něj nesmazatelně otiskla průmyslová revoluce. Krajinu východně a jihovýchodně od hradeb města tvořily tehdy ještě zahrady a pole, mezi nimiž se táhla jediná ulice: Cejl. Pak se ale rychle proměnilo celé okolí a levné pozemky začaly přitahovat další a další podnikatele. Ti se postarali o zrod zdejšího textilního průmyslu a okolí Cejlu proměnili v moravský Manchester. I na konci 19. století ale největší budovou v ulici zůstávala káznice, jako by byla předzvěstí všech dalších historických událostí, které Cejl a jeho okolí poznamenaly v následujícím století.

Do druhé poloviny 19. století a srdce oblasti, které se později začalo říkat brněnský Bronx, se mohou vydat čtenáři letos už i prostřednictvím výjimečné knihy, při jejímž vydání znovu spojila své síly dvě brněnská nakladatelství – Host a Druhé město. Právě jejich nejdůležitější autorky a autoři totiž přispěli svými povídkami do obsáhlé antologie s názvem Krvavý Bronx.

Silná sestava

Alena Mornštajnová vedle Ireny Douskové, Petr Stančík a Jan Němec, Kateřina Tučková i Dora Kaprálová – to je jen několik jmen z opravdu silné sestavy spisovatelů, kteří inspirováni historickými prameny napsali povídky o vraždách, krádežích, potratech, otravách či sňatkových podvodech, jimiž kdysi Cejl žil a o nichž informovaly Morawské nowiny. Ukazují, že už před půldruhým stoletím byla ulice Cejl a její okolí oblastí plnou sociálního napětí a společenských nepokojů.

Otázky pro Michala Konečného

Iniciátorem vzniku povídkové knihy, jedním z autorů povídek a také důležité předmluvy, která čtenářům zprostředkuje důkladné informace o tom, jak dramaticky se Cejl v průběhu let měnil a co všechno na něm zanechalo stopy, je historik a spisovatel Michal Konečný. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)