Osudy – Karel Weinlich 1/10 (2003)

Vzpomínání rozhlasového režiséra. Připravila Eva Ocisková. Technická spolupráce Tomáš Gsöllhofer.

Natočeno 2003. Repríza 6. – 10. 4. 2020 (ČRo 3 Vltava 11:30 h.) k 90. narozeninám Karla Weinlicha.

Lit.: anonym: Rozhlas je umění vidět slyšené a slyšet viděné, věří jubilující režisér Karel Weinlich. Jak vzpomíná na své začátky v rádiu? In web ČRo 3 Vltava, 9. duben 2020 (článek). – Cit.: Režisér rozhlasových pohádek a her pro mládež Karel Weinlich slaví 90. narozeniny. Jednu z nejvýraznějších osobností Československého a později Českého rozhlasu připomínáme ve vzpomínkovém cyklu Osudy. (…)

Karel Weinlich (*6. dubna 1930, Jihlava) vyrůstal bez rodičů, u dědečka. Po jeho smrti žil krátce u matky, která se mezitím provdala za říšského Němce. Soužití ale nebylo nijak ideální, německy skoro nerozuměl, nacistickou výchovu neakceptoval. 

Když jsem chodil po ulici v uniformě Hitlerjugend, bily mě české děti. A když jsem uniformu svlékl, bili mě Němci, že se kamarádím s Čechama.

Po různých peripetiích z domova brzy odešel a protloukal se sám. Nejdřív začal pracovat jako tkalcovský učeň ve Dvoře Králové, pak nastoupil v Náchodě jako učedník v oboru prodavač konfekce, kde se také vyučil. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)