Hovory Plus – Otto M. Urban (2020)

Proč nazval 19. století dlouhým stoletím? A jak jsou dnes aktuální tehdejší směry symbolismu a dekadence? Hostem Hovorů je historik umění Otto M. Urban. Moderuje Petr Vizina.

Natočeno 2020. Premiéra 7. 7. 2020 (ČRo Plus, 22:05 h.; 24 min.).

Lit.: Brezovská, Katka – Vizina, Petr: Neseme si v sobě 19. století. Bez něj nepochopíme současnost, míní kunsthistorik Urban. In web ČRo Plus, 19. červenec 2020  (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Loni na jaře na protest proti tehdejšímu ministrovi kultury Antonínu Staňkovi (ČSSD) rezignoval na funkci ředitele Sbírky umění 19. století a klasické moderny v pražské Národní galerii. Důvody, které mě k tomu vedly, v zásadě přetrvávají, říká historik umění Otto M. Urban.

„Odstoupil jsem kvůli ministrovi, který už ve funkci není. Ale on byl pouhou viditelnou figurkou nějakého širšího stavu věcí. A to, že tam ten ministr není, situaci víceméně vůbec nezměnilo. Podmínky, které to nekulturní prostředí u nás vytváří, vedou k tomu, že řadu snů a cílů, které máte, vlastně není možné realizovat,“ upozorňuje.

„Nejde jen o to, že Národní galerie ani po roce nemá generálního ředitele. Co bylo velmi problematické a je dodnes, je její statut. Jak je financována, jak je řízena, jak je strukturována a tak dále. To zůstalo stejné, tam se nezměnilo vůbec nic,“ vadí Urbanovi.

A dodává: „Jestliže tam vstoupí nový generální ředitel, bude řešit úplně stejné problémy jako ten předcházející. Stejný nezájem politiků o tu instituci a kulturu obecně.“  (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)