Příběhy slavných značek – OP Prostějov (2020?)

Připravily Jitka Škápíková, Světlana Lavičková. Dramaturgie Magdalena Šorelová. Zvukový mistr Jitka Špálová. Hudba Jiří Litoš. Režie Jitka Škápíková.

Účinkuje Jan Kovařík.

Premiéra 12. 1. 2021 (ČRo 2 Praha, 28 min.).

Lit.: Škápíková, Jitka - Šorelová, Magdalena: OP Prostějov: Malou Paříž vymazala z mapy tuna dynamitu. In web ČRo 2 Praha, 12. leden 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Že se městem módy stane právě Prostějov, nebyla náhoda. Prostějov byl kolébkou textilního průmyslu vždy. Než vstoupil na scénu oděvní gigant OP Prostějov, měli hlavní slovo dva oděvní rivalové – Rolný a Nehera. (…)

František Rolný pracoval mnoho let pro krejčovskou firmu Mandl. Přešíval uniformy a staré šaty. Postupně se osamostatňoval a získával i objednávky z ciziny.

Krejčovská dílna se těsně před koncem 19. století změnila v podnik a František Rolný se stal prvním prostějovským „konfekcionářem“ české národnosti a nežidovského vyznání. Během krátké doby získal dvanáct tovaryšů a šest učňů, kterým kromě práce poskytoval také byt a stravu. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)