Plus Speciál – Inaugurace Joe Bidena (2021)

Na svou rodinnou Bibli starou 127 let dnes složí přísahu nový americký prezident Joe Biden. Radiožurnál a Český rozhlas Plus nabídnou jeho první projev v úřadu živě. Ve speciálním vysílání k inauguraci pak vystoupí náš severoamerický zpravodaj Jan Kaliba, připojíme také rozhovory s odborníky na dění ve Spojených státech. Co udělá Joe Biden ve funkci jako první? A jak nový prezident USA změní světovou politiku? Moderuje Tomáš Pavlíček.

Hosty jsou  Brady Clough, americký konzultant žijící v Praze; Dušan Neumann, publicista, volič amerických republikánů; Alexander Braun, politický konzultant a výkonný ředitel  washingtonské kanceláře poradenské firmy SKDKnickerbocker; Petr Kolář, bývalý velvyslanec ve Spojených státech amerických; Martin Palouš, bývalý český velvyslanec ve Spojených státech amerických.

Natočeno 2021. Premiéra 20. 1. 2021 (ČRo 1 Radiožurnál – ČRo Plus, 17:40 h.; 79 min.).

Lit.: Pavlíček, Tomáš – Marková, Zuzana: USA se vrací do normálu – hlavní změnou bude tón a způsob prosazování věcí, říká exvelvyslanec Kolář. In web ČRo Plus, 20. leden 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Ve Washingtonu byl inaugurován nový prezident Joe Biden. Ve svém projevu apeloval hlavně na jednotu Američanů a svého předchůdce vůbec nejmenoval. „Nebyl to bombastický projev, ale byl energický a přesně takový, jaký teď USA potřebují,“ hodnotí vystoupení demokrata Bidena marketingový specialista Alexander Braun, který spolupracoval na volební kampani vítězného kandidáta.

„Prezidentství Donalda Trumpa bylo atypické,“ zdůrazňuje bývalý velvyslanec České republiky v USA Petr Kolář. „Spojené státy se teď zjevně vracejí do jakéhosi normálního, standardního režimu.“

Amerika si podle Koláře zaslouží znovunabytí úcty. „To s Donaldem Trumpem moc dobře nešlo, byl to takový klaun,“ glosuje. Dodává ale, že například v zahraniční politice výrazné změny neočekává: „To, co se změní, bude tón a způsob prosazování některých věcí.“

S tím souhlasí i Kolářův předchůdce na postu velvyslance ve Spojených státech Martin Palouš, který připomíná, že přes bouřlivé okamžiky uplynulých týdnů jsme nakonec byli svědky mírového předání moci.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)