Příběhy z Vysočiny – Umění v krajině neboli land art (2021)

Reportáž. Připravila Dagmar Kubíková.

Natočeno 2021. Premiéra 3. 3. 2021 (ČRo Vysočina, 3 min.).

Lit.: Kubíková, Dáša:  Umění v krajině neboli land art. Zpříjemňuje procházky přírodou, často obsahuje symboly. In web ČRo Vysočina, 3. březen 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Jdete lesem nebo po louce a najednou socha. Nebo jiné umělecké dílo: spirála v poli, větve zavěšené nad vodou, ornamenty z listí, symbol ze suché trávy nebo vrbových prutů.

Kde se to tam vzalo? Jde o díla umělců tvořících v krajině, inspirovaných krajinou, využívajících přírodní materiály. 

Počátky-Žirovnice

Na poli mezi Počátky a Žirovnicí uvidíte přímo ze silnice kamenného draka. Hned o kousek dál stojí plastika komín z balvanů držící na dvou malých kamenech. Autorem těchto děl v přírodě je Ondřej Koudelka ze Žirovnice.

Na protějším poli před rokem vytvořil poctu zdravotníkům, sestřičkám a lékařům, kteří v této době nejvíc pomáhají. „Je to jen z hlíny. Myslel jsem, že se to za ten rok víc poničí, ale zatím to drží. Udělal jsem nad tím stříšku, aby na ten symbol tolik nepršelo,“ ukazuje na kříž z kamenů, pod kterým se pod kamennou stříškou skrývá hliněná hlava v čepci a roušce.

Land art

Land art neboli umění v krajině je styl, který vznikl v 60. letech v Americe. Umělci tvoří svá díla na přírodních místech, snaží se vnímat krajinu a reagovat na ni, říká Ondřej Koudelka: „Snažíme se reagovat na to, co ta krajina nám říká, nebo na momentální situaci, která je kolem nás. Land art mě oslovil, je to tak dvanáct, třináct let, když jsem viděl dokument Rivers and Tides (Řeky a přílivy) od Andyho Goldsworthyho. Potom jsem vyrazil do Francie hledat některá jeho díla, abych byl u toho. Našel jsem, seděl jsem u toho, meditoval,“ vzpomíná umělec. (..)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)