Souvislosti Plus – Tragická smrt Petra Kellnera (2021)

Tragická smrt nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, přinesla nejen bilancování jeho života jako podnikatele, ale také samotné PPF. Jaké jsou možné budoucí scénáře dalšího vývoje? Co všechno vlastně PPF ovlivňuje a proč bychom vlastně měli sledovat, co bude dál?  Ptá se Václav Pešička.

V Souvislostech debatují Zuzana Kubátová ze serveru Seznam Zprávy; David Klimeš, komentátor Aktuálně.cz; Josef Šlerka, ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Natočeno 2021. Premiéra 7. 4. 2021 (ČRo Plus, 20:05 – 21:00 h.; 53 min.).

Lit.: Pešička, Václav – Čihák, Ondřej: Petr Kellner byl symbolem 90. let, jeho příběh zobrazoval všechny tehdejší možnosti, hodnotí Josef Šlerka. In web ČRo Plus, 7. duben 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Telekomunikace, bankovnictví, e-commerce, systém výběru mýta, ale také strojírenství, biotechnologie nebo reality. Naposledy například televize Nova nebo Moneta Money Bank. Na společnosti skupiny PPF, jejíž zakladatel a majitel Petr Kellner tragicky zemřel, v Česku narazíte prakticky na každém kroku. „Já si vlastně nedokážu představit, co více by PPF chtěla v České republice ovládnout,“ přiznává v debatě pořadu Souvislosti David Klimeš, komentátor Aktuálně.cz.

„PPF podle mého soudu velmi uvážlivě přesouvá svůj zájem z východu na západ. Velkou část svého byznysu přesunuli do České republiky právě po koupi telekomunikačních podílů a po tom, co se stali výběrčím mýta. Před těmito událostmi, někdy kolem roku 2010, byla Česká republika pro PPF úplně zanedbatelný trh,“ popisuje nedávnou změnu strategie celé skupiny Zuzana Kubátová ze serveru Seznam Zprávy.

„Pro mě nejhorší ta slabost české státu. Český problém nebyla Kellnerova síla, ale chronická slabost českého státu,“ hodnotí pozornost PPF obrácenou do Česka komentátor Klimeš a dodává:

„Mě ani tak nemrzelo, k čemu všemu se PPF dostala. A morálně si to ani nedovolím posuzovat. Já spíš nechápal, jak je možné vysoutěžit silniční mýto, které je asi největší zakázkou alespoň do doby, než se stanou, nebo nestanou Dukovany. A tři čtvrtiny subdodavatelů jsou někde na Kypru. To jsem si myslel, že po tom slavném protikorupčním tažení se budou takhle velké peníze soutěžit trochu jinak.“ (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)