Podzim 1951 – Není Němec jako Němec (2021)

Kapitoly ze života i zákulisí všemocné strany a ukázky z její kulturní politiky připravil Pavel Hlavatý.

Natočeno 2021. Premiéra 22. 10. 2021 (ČRo Plus, 20:05 h.; 24 min.) v cyklu Archiv Plus. Repríza 25. 10. 2021 (ČRo Plus, 11:10 h.).

Lit.: Hlavatý, Pavel: Podzim 1951: Není Němec jako Němec. Kapitoly ze života i zákulisí všemocné strany. In web ČRo Plus, 22. říjen 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Ze zásadních politických událostí podzimu 1951 jsou v rozhlasovém archivu zachyceny dvě: Projev předsedy KSČ a prezidenta republiky Klementa Gottwalda na zasedání Ústředního výboru Komunistické strany Československa 6. prosince 1951.

Jde o sumarizaci situace uvnitř komunistické strany těsně po zatčení jejího – nyní už bývalého – generálního tajemníka Rudolfa Slánského.

Gottwald zde velmi obsáhle líčí odhalování nepřátel uvnitř strany. Z projevu je zařazeno několik nejdůležitějších pasáží.

Druhou dochovanou nahrávkou z politické oblasti je návštěva prezidenta tehdejší Německé demokratické republiky Wilhelma Piecka v Československu.

Dochoval se záznam uvítacího mítinku ve Sjezdovém paláci z 24. října a Pieckova návštěva v podniku ČKD Stalingrad. Vybrány jsou ukázky z pozdravných projevů tehdejšího předsedy Národního shromáždění Oldřicha Johna a předsedy vlády Antonína Zápotockého.

Ze sledovaného období se dochovala řada rozhlasových četeb a dramatizací. Jiráskovská akce našla své ztvárnění v rozhlasové podobě hry Aloise Jiráska Jan Žižka – ve vybraných ukázkách uslyšíte Karla Hőgera jako Zikmunda a Zdeňka Štěpánka jako Jana Žižku. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)